Kříženci zeberBěhem svého pobytu v Jižní Africe, v roce 1860, narazil obchodník Lashmar na stádo volně se pasoucích zeber kvagga, majících pruhy pouze na přední polovině těla. Tyto zebry v krátkém čase vyhynuly (stalo se to v roce 1883).

Ve středu tohoto stáda zahlédl zvláštně zbarvené zvíře. Mělo modrou barvu a při bližší prohlídce identifikoval tvora jako modrého koně. Okamžitě podnikl veškeré kroky k jeho odchytu pro výstavní účely, při vidině velkého zisku. Kůže koně byla jemná a hladká, na dotek připomínala kaučuk. Při pohybu zvířete se na ní tvořily vrásky a faldy kůže. Svým způsobem připomínalo psí plemeno šarpej. Kůň byl zcela bez srsti a kořínků ochlupení. Barva kůže měla místy modrofialový nádech, hlava žlutohnědá a velký pruh této barvy se táhl se skvrnami přes půlku hřbetu. Ocas se podobal prasečímu. Při pohledu z dálky vypadal jako jedinečný modrý kůň.

zebra Quagga
Zebra kvaga v Londýnské zoo roku 1870

Exemplář byl převezen do Anglie a zkrocen. V zajetí jeho modré zabarvení postupně bledlo a změnilo se v žlutošedou barvu. Kůň byl podroben vědeckému výzkumu, měřil necelý metr a půl v kohoutku, měl symetrický tvar těla a byl zcela poslušný k povelům. Jeho pozbytí srsti vyžadovalo stálý teplý přehoz. Později se o tomto podivuhodném exempláři zprávy ztrácejí, poslední stopa vede na výstavu v Crystal Palace. Důvod jeho vzhledu nikdy nebyl vysvětlen. Je možné, že chybějící ochlupení způsobil výskyt mutantní formy jednoho z genů, které kontrolují růst chlupů, modrou barvu mohla způsobit přítomnost pigmentu eumelaninu v jeho kůži.

Záhada tohoto koně není záhadou pouze kvůli jeho barvě kůže, chybějící srsti či prasečímu ocásku. Jedná se o velice zajímavou anomálii, protože kůň se vyskytoval ve stádě zeber kvagga, což je velice vzdáleně příbuzný druh. Dle mého názoru byl tento exemplář mutantem zebry kvagga a koně. Proto se směl stát členem stáda.

Nahoru

Zebrass

Zebrass


Zedong

Zedong


Zetland

Zetland


Zonkie

Zonkie