Záhadný nepálský slonNepál je zemí podivných legend a pověstí, je to svět který je našemu světu velmi vzdálený. A z tohoto uhlu pohledu přijímá většina západních vědců i informace, které odsud přicházejí. Tak bylo donedávna přijímáno i vyprávění místních obyvatel o ohromném slonu s velkou hlavou, který je prý značně útočnější než běžný slon indický.
Zvíře o kterém se dlouho myslelo, že je pouze výtvorem domorodé představivosti pro nás objevil badatel John Blashford-Snell v březnu roku 1992.


nepálský slon

Záhadný nepálský slon.

Při jeho expedici do odlehlého údolí Bardia se mu podařilo fotograficky zdokumentovat tyto podivné slony. Již na první pohled je zřejmé, že se od slona indického značně odlišují. Jde především o dva podivné hrboly na hlavě, také velikost nově objeveného slona je mnohem větší. Další významná odlišnost spočívá ve výrazné nosní přepážce, která u indického slona chybí.

Tento znak byl charakteristický pro vyhynulé slony rodu Stegodon a tak se objevili spekulace o možnosti přežití těchto primitivních slonů v izolovaných oblastech Nepálu. Většina kryptozoologů se ovšem k této teorii staví značně rezervovaně. Za daleko pravděpodobnější lze totiž považovat možnost vzniku nového druhu či poddruhu slona indického.

Tvor je nazýván slon nepálský nebo himalájský, dostal latinské jméno Elephas nepalensis, ale není to ještě jméno platné. Vědci zatím nemají k dispozici potřebné vzorky tkáně, nebo zachovalou lebku a tak si na jeho přesné zařazení budeme muset ještě nějaký čas počkat.Links

link BBC: http://www.bbc.co.uk
link Zajímavá stránka na: http://www.affno.comUpozornění:

Postupně začínáme u větších obrázku přecházet na formát JP2. Jde nám o zachování kvality při rozumné velikosti obrázků. Týká se to především obrázků které uvidíte až po kliknutí na původní obrázek. Zde je JP2 použit pouze pro obrázek nepálského slona uprostřed článku. Pokud Váš browser prohlížení JP2 nepodporuje, můžete si stáhnout plugin ze stránek:
http://www.morgan-multimedia.com/JPEG2000
nebo
http://www.luratech.com/download/index.jsp

Nahoru


Mapka

Mapka západního Nepálu

nepálský slon

Všimněte si výrazné dvojice hrbolů na hlavě

nepálský slon