Novinky ze světa kryptozoologie05.1.2008

Hon na moa pokračuje

Nový Jižní Wales: kryptozoolog R. Gilroy z australského centra pro výzkum skrytých tvorů prohlásil, že se mu na Novém Zélandu podařilo vysledovat lokalitu, v které přežívá menší (výška okolo 1.8m) druh ptáka Moa. Jde o část buše severně od Hawkesova zálivu, v které nalezl stopy až 12 ptáků. Jde prý o dostatečně průkazný materiál na to, aby uvěřil v jeho skutečnou existenci. V únoru plánuje další velkou expedici s úkolem pořídit fotografie a jeho tvrzení vědecky doložit. A to navzdory názoru místního kryptozoologa, žijícího přímo v Hawkesově zálivu. Ten naznačuje, že by spíše mohlo jít o stopy pštrosů, neboť zmiňovaná lokalita je příliš prozkoumána a není tudíž pravděpodobné, že by existence těchto velkých ptáků unikla pozornosti místních obyvatel.

Mungoon-galli

Kryptozoolog Rex Gilroy v jiné souvislosti. S odlitkem z obrovské třiprsté stopy tajemného monstra, nalezené v Narooma (Austrálie) v červnu 1984.

Zdroje:
http://www.hbtoday.co.nz/localnews/storydisplay.cfm?storyid=3760032
http://www.cryptomundo.com/cryptozoo-news/moa-2008/


12.12.2007

Nový druh kobry

Zřejmě jedna z největších plivajících kober byla objevena v Keni. Velká hnědá kobra byla zpočátku zahrnuta společně s černou kobrou do jednoho druhu který byl objevený již v červnu 2004, ale teprve v tomto roce byla identifikována jako separátní druh. Dorůst může až na úctyhodných 2.6 metrů.

Naja ashei

Herpetologové Wolfgang Wuster a Donald G. Bradley udávají rozšíření v oblastech suchých nížin severní a východní Keni, severovýchodní Ugandy, jižní Etiopie a jižního Somálska.

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com
15.04.2007

Unikátní záběry vzácného nosorožce

Na Borneu se podařilo získat vědcům ze Světového fondu na ochranu přírody unikátní záběry vzácného nosorožce. Nosorožec sumaterský východní Dicerorhinus sumatrensis harrissoni je ve srovnání se svými ostatními příbuznými podstatně menší a za poslední dva miliony let se takřka nevyvíjel.
Je to tak obtížně zachytitelné zvíře, že na svobodě bylo poprvé vyfotografováno teprve před necelým rokem. A v sabažské lokalitě, kde se podařilo natočit video, nebyl nosorožec spatřen déle než 20 let

Dicerorhinus sumatrensis harrissoni

Podle odborníků na ostrově přežívá asi 25 jedinců tohoto bornejského poddruhu nosorožce sumaterského. Je to vůbec nejmenší nosorožec - vysoký je okolo 130cm, váží maximálně jen 800 kilogramů, zatímco ostatní druhy mohou vážit až 3000 kilogramů, barva světle hnědá.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=423700


23.2.2007

Ulovena gigantická oliheň

Ostrý boj o svůj úlovek museli svést novozélandští rybáři při lovu ledovky patagonské. Obří oliheň druhu Mesonychoteuthis hamiltoni, ale po dvouhodinovém boji nakonec skončila na poli poražených a tak se svět dočkal překvapení. Jde totiž o největšího hlavonožce, jakého kdy lidé dostali z oceánu na pevninu. Nalezený obr váží kolem 450 kilogramů a měří přes 10 metrů.
Mesonychoteuthis hamiltoni zůstává jedním z největších tajemství světových oceánů. Není o ní mnoho známo, protože lidé na ni v oceánu málokdy narazí.
Stále se s jistotou neví, jaké délky dospělí jedinci dorůstají (údajně možná až 14 metrů) a jakého věku se dožívají.
Tato oliheň žije v hlubokých vodách a je považována za nemilosrdného predátora. Odchycený gigant má podle novozélandských médií oči veliké jako talíře a mimořádně ostré háky na chapadlech.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=362840

olihen

Toto má být největší hlavonožec, jakého kdy lidé dostali z oceánu na pevninu
14.08.2006

Chameleon mezi hady

Na Borneu byl objeven nový druh jedovatého hada (Enhydris Gyii). Tento poměrně nevelký (zhruba půl metru) had žijící v mokřinách je zvláštní hlavně svou schopností měnit zbarvení.

Enhydris Gyii

Třebaže u některých ještěrek je tato vlastnost již dávno známa, u plaza jde o schopnost dosud nikde nedokumentovanou.

  Baghira


14.08.2006

Cebus queirozi

Opičky rodu Cebus (Malpa) nedávno zaznamenali nový, blonďatý přírůstek do rodiny. Jedná se o druh Cebus queirozi (malpa Queirozova), který byl objeven v Brazílii. Nízký počet těchto nově objevených opic (nalezeno pouhých osmnáct jedinců) byl důvodem k tomu, že nedošlo k obvyklému zabíjení, ale po prozkoumání byl chycený exemplář opět vypuštěn do přírody.

Cebus queirozi

Žijí na lokalitě o rozloze pouho pouhých 200 ha, která je obklopena soukromou plantáží cukrové třtiny. Právě na počest tohoto soukromníka, který je víc než třicet let ochraňoval, byli pojmenováni malpa Queirozova.

Links: http://en.wikipedia.org

  Baghira


30.07.2006

Tři nové druhy rodu Microcebus

V červnu byli na Madagaskaru objeveny tři nové druhy rodu Micrebus. Paradoxně k tomu došlo v jeho východní části, o které panovalo přesvědčení, že je již kompletně prozkoumaná.

microcebus_simmonsi.jpg

Jedná se o tyto druhy: maki Mittermeierov (Microcebus mittermeieri), maki Simmonsov (Microcebus simmonsi) a maki Jollyho (Microcebus jollyae).

Zdroj: www.omahazoo.com

  Baghira


30.07.2006

Nový netopýr z Etiopie

Novoobjavený druh netopiera Plecotus balensis (ucháč z pohoria Bale v Etiópií) je ďalším druhom netopiera, ktorý bol najnovšie objavený r. 2005.

Plecotus balensis3.jpg

Je to veľmi vzácny kryptid a ešte ani poriadne odfotený nebol! Sú len v 1 pdf súbore tri kresby aj to nie úplné.
Posielam tie 3 neúplné kresby, vždy sú lepšie ako nič.

  Baghira


30.07.2006

Hapalemur Griseus Ranomafanensis

Ještě přidávám a posílám nový poddruh lemura, objeveného v r. 2002. Takže nejde o horkou novinku, ale já jsem se o tom dozvěděl až nyní na Wikipedii. Jde o poddruh lemura šedého z národního parku Ranomafana (lat. Hapalemur griseus ranomafanensis). Je to již pátý poddruh lemura šedého!

hapalemur_griseus_ranomafanensis.jpg
Hapalemur Griseus Ranomafanensis

Na porovnání posílám i ty ostatní. Rozdíl však byl zjištěn jenom díky analýze DNA. Od poddruhu H.g.griseus pod který byl řazen, se liší tím, že je poněkud větší než ostatní populace hlavního poddruhu H.g.griseus.

  Baghira


hapalemur_griseus_alaotrensis.jpg

Hapalemur Griseus Alaotrensis


17.06.2006

Xenopeltis unicolor

česky: duhovec jednobarvý,     popsal: Reinwardt, 1827

Xenopeltis unicolor (Xenopeltidae) je zvláštní asijský had se zašpičatělou hlavou, který tráví většinu svého času pod zemí. Jeho velké hladké šupiny se silně kovově lesknou a opalizují, což mu také vysloužilo české jméno - duhovec jednobarvý. I u něj se projevil tzv. konvergentní vývoj a to s krajtovkou dvoubarvou (Loxocemus bicolor) z jižního Mexika, Kostariky a Hondurasu. Její podobnost s duhovcem jednobarevným je opravdu nápadná ve všech směrech, ať už se jedná o způsob života, tvar a velikost těla a dá se říci, tak trochu i zbarvení. Protože má několik znaků společných s hroznýšovitými hady, konkrétně krajtami (krajty se na americkém kontinentu nevyskytují!), její taxonomické zařazení je dodnes pro zoology docela tvrdým oříškem.

Více na http://www.volny.cz/richardhorcic/clanky

  Baghira


12.06.2006

Znovuvzkříšení Burchellovi zebry

Příjemná zpráva pro milovníky zvířat je znovuobjevení této zebry. Zebra Burchellova (Equus burchellii burchellii) byla popsána v roce 1824, v přírodě vyhubena roku 1910 a poslední zebra v zajetí uhynula v berlínské zoo v roce 1918. Nové výzkumy (Groves & Bell, 2004) však prokázali, že existuje v oblastech Kwazulu - Natal a Etosha.
Vyznačuje se tím, že již téměř ztratila páskování na zádi a její končetiny zůstaly, až na jeden či dva nepatrné proužky, úplně bílé. Základní bílé zbarvení má červenavě žlutý odstín. Je také větší než zebra obecná.

Více na http://www.petermaas.nl

  Baghira


22.05.2006

Objeveny nové druhy lemurů

V březnu letošního roku byli objeveny 3 nové druhy lemurů. K osmi známým druhům lemura (Lepilemur ankaranensis, L. dorsalis, L. edwardsi, L. leucopus, L. microdon, L. mustelinus, L. ruficaudatus and L. septentrionalis) tak na základě vědeckých výzkumů přibyli další tři. Jejich latinské názvy jsou Lepilemur randrianasoli, Lepilemur aeeclis a Lepilemur sahamalazensis.

sahamalazensis.jpg
Lepilemur sahamalazensis

Lemuři jsou jediní potomci vymřelých poloopic které byly v eocénu rozšířeny po celém tehdejším světě. Od většiny primátů se odlišují dlouhým, huňatým ocasem, hlavou protaženou v černý neosrstěný čenich a krátkými boltci. Celkový počet zubů je 36. Dalším typickým znakem jsou pigmentové skvrny na sítnici – při silnějším osvícení jejich oči ve tmě světélkují. Dnešních časů se dožili pouze na Madagaskaru a několika blízkých ostrovech.

Více se o lemurech můžete dozvědět třeba na http://www.volny.cz/lemuri

  Baghira


aeeclis.jpg

Lepilemur aeeclis

randrianasoli.jpg

Lepilemur randrianasoli

15.03.2006

Avahi cleesei - avahi Cleeseův,
aneb něco od našich čtenářů

V rode Avahi okrem druhu (Avahi laniger) - avahi východný,pribudli 3 ďalšie druhy, ktoré sú v súčasnosti novo objavené: (Avahi occidentalis) - avahi západný r. 1989; (Avahi unicolor) - avahi jednofarebný r. 2002-2003; a (Avahi cleesei) - avahi Cleeseov, ktorý bol objavený ku sklonku roka 2005. Na int. str. http://members.tripod.com/uakari/avahi_cleesei.html úplne na konci hodili dátum, keď tú stránku hodili na internet bolo to presne 15.12.2005! Ďalej na int.str. PDF súboru www.janegoodal.ch/Avahi_JGI_D.pdf sú zaujmavé fotky k tomuto čerstvoobjavenému druhu na obrázkoch 2,11 /nemecky bild 2,11/. A takisto sú tam aj iné zvieratá obývajúce stredozápadný Madagaskar, presnejšie rezerváciu Tsingy Bemaraha, kde bol tento druh objavený. Píšu tam, že bol objavený omnoho skôr dakedy v roku 1991, ale až ku sklonku roka 2005 mu bol uznaný právoplatný a oficiálny status druhu; čo píšu na http://members.tripod.com/uakari/avahi_cleesei.html ! Zatiaľ je to 4 druh rodu Avahi a za rok 2005 je to už 6 novoobjavený druh lemura. O ďalších sa tu samozrejme písalo. Ale spolu s makakom munzala je to 7 nových druhov primátov za rok 2005! Už hádam len toľko, že na takej menšej ostrovnej ploche ako je Madagaskar, je toho neúrekom čo všetko sa tam objavilo a popísalo. A pravdepodobné je to, že sa aj toho ešte má čo popísať i veľa nového popíše!

  Baghira

avahi_laniger.jpg
(Avahi laniger) - avahi východný

Většinou ale nejde o "čisté" nové druhy nebo rody, tj. druh, který ještě nikdo neviděl, nebo věda neznala. Většinou je to tak, že je vědě známá nějaká populace určitého druhu. Časem se pak třeba přijde na to, že vlastně část této populace se trochu liší a po nějakých testech a úvahách se dospěje k závěru, že by část populace měla být samostatným druhem. Díky tomu se tento druh "rozdělí" a dva a ten druhý dostane nové jméno. Průšvih je, když je ten původní druh ohrožený. Pak jsou tyto dva "nástupnické" druhy logicky ještě ohroženější, protože je jich míň a na menším území...

  Tinny


avahi_cleesei.jpg

(Avahi cleesei) - avahi Cleeseov

avahi_laniger_occidentalis.jpg

(Avahi occidentalis) - avahi západný

avahi_unicolor.jpg

(Avahi unicolor) - avahi jednofarebný


12.02.2006

Cammotte - legenda řeky Gangy.

Vážení čtenáři v průběhu našich kryptozoologických stránek jsme Vám s Robertem postupně představovali různé kuriozity či anomálie tajemných zvířat a současně zveřejňovali objasněné, odtajněné záhady ze zvířecí říše. Záhada kterou Vám nyní předložíme je zcela z jiného soudku tajemství a rozpoutala nedávno opravdu vášnivé debaty profesionálních rybářů a vědců. Možná dle senzačnosti již zveřejněných zpráv mnoho z Vás pohrdavě horrorové téma smete ze stolu, ale jedná se opravdu o velkou dodnes neobjasněnou záhadu a velkou zajímavost.

V povodí velké posvátné indické sladkovodní řeky Gangy jsou místní rybáři při své práci napadáni dravým neznámým tvorem. Většina svědectví hovoří o velkém žraloku. Vyskytuje se poměrně dost často a způsobuje napadeným těžká zranění či smrt, paniku a zděšení mezi domorodým obyvatelstvem. Domorodci jej nazývají Cammotte a má neuvěřitelně špatnou pověst lidožrouta.
Jeho existence v těchto sladkovodních vodách podnítila vědce sledovat tento fenomén a donutila spekulovat o druhu sladkovodního žraloka s údajně bílým břichem. Padali různé teorie že by relativně mohlo jít o naprosto neuvěřitelný výskyt žraloka bílého ve sladkovodních vodách, neboť opravdu některá zranění odpovídala opravdu kousnutí velikého druhu žraloka. Ale již v počátcích dedukcí výzkumníků byl bílý žralok z kandidátů zcela odstaven na vedlejší slepou kolej. Věděli že žralok bílý se nemůže dlouho zdržovat ve vodách bez soli - po týdnu umírá na její nedostatek což je podloženo výzkumem v laboratorním prostředí.
Teorii o jeho přítomnosti v prostoru Gangy též nenapovídalo chování při útoku žralok bílý málokdy ochutná svoji kořist dvakrát - napadne - vyrve ze své oběti co největší kus masa a stejně rychle jako se objevil většinou zmizí. Chování cammotta ukazuje spíše na chování středních žraloků s takzv. šílenstvím z krve. Jedná se o neustálé napadání obětí v kruhu. Též značná vzdálenost sledovaných oblastí od oceánu teorii o velkém bílém zavrhla. A konečně poslední protiargument poukázal na skutečnost, že žralok bílý nemá rád mělké vody kde právě k těmto útokům nejvíc dochází při práci rybáře s čeřeny.

Vědci velice rádi útoky žraloků ve sladkých vodách vysvětlují existencí žraloka býčího,což je opravdu bez jakýchkoliv dohadů potencionální lidojed zcela na úrovni žraloka bílého ale popisované bílé zbarvení břicha tomuto žraloku jaksi chybí. Též jeho velikost není zas tak úžasná jak by uváděný lidojed dosahoval. Se zajímavou myšlenkou přišel jeden francouzský vědec je jí možné přizpůsobení pobytu ve sladké vodě u žraloka běloploutvého. Jeho teorii relativně podpořil nález mláďat tohoto žraloka na místním rybím trhu ale přes veškeré snažení nebyl dospělý jedinec doposud uloven a u mláďat z trhu není znám původ ulovení. Tato teorie je stejně pevně podložená jako přežití mořských chobotniček ve Vltavě na základě fotograficky doloženého nákupu v Carrefouru.

Relativně stále bych nevylučoval malou možnost objevu nového druhu lidožravého žraloka žijícího ve sladké vodě možné je vše a rozhodne o tom první úlovek exempláře.


13.12.2005

Tajemství stolové hory v srdci brazilského pralesa

Ve středu 30. listopadu vyšla v nakladatelství MOTTO velmi zajímavá kniha Jaroslava Mareše: KURUPIRA – ZLOVĚSTNÉ TAJEMSTVÍ.

Na hranicích mezi Brazílií a Venezuelou se uprostřed pralesa tyčí stovky metrů vysoká, nepřístupná stolová hora. Místní indiáni z ní mají panickou hrůzu a jsou přesvědčeni, že na ní sídlí nejvyšší démon pralesa. Právě sem mířila výprava profesora Challengera v románu A. C. Doylea Ztracený svět, zde se setkala s dávno vymřelými živočichy. Ale jak je tomu doopravdy? Proč se indiáni této hoře obloukem vyhýbají? Co viděli zlatokopové a hledači drahokamů, kterým se podařilo proniknout až k ní? A co spatřil při své výpravě ke Kurupiře sám autor? Proč brazilská vláda v poslední době na žádost Američanů celou oblast neprodyšně uzavřela, a to i pro vědce?
To jsou otázky na které se ing. Mareš ve své nové knize pokouší najít odpověd.


17.11.2005

Jeď Godzillo, jeď!

Vědci nedávno objevili v Patagonii fosílie čehosi, co má 13 stop (přibližně 4 metry, odhad délky těla bez ocasu), napůl vypadá jako krokodýl, napůl jako T-Rex a je to 100% děsivé. Stvoření dostalo název Dakosaurus andiniensis. A co tahle potvůrka hledala na pobřeží Argentiny před 135 miliony let? Podle Diego Pola, vědce ze státní univerzity v Ohiu, především potravu (co taky jiného...). Nejvíce odstrašujícím predátorem těch dob na tomto území byli mořští krokodýli, kteří se ale díky dispozicím své tlamy specializovali na lov malých ryb. Chyběl predátor, který by likvidoval větší živočichy a na toho se Dakosaurus se svou bezmála 50cm dlouhou čelistí a 10cm dlouhými zuby výborně hodil. Digitální rekontrukce podoby byla více než zajímavá, protože takové zviřátko nepatří ani tak do přírody, jako spíše do hororových filmů a upřímě, kdejaký skalní fanda Godzilly by bral mít její zmenšeninu v podobě Dakosaura ve svém bazénku na zahradě.

  MisticJOE


17.11.2005

Igopogo

Kdo se zajímá o potvodní kreatury jako jsou monstra z jezer Loch Ness nebo Okanagan (Ogopogo), jistě bude znát i babské povídačky o té s názvem Igopogo. Pochází z jezera Simcoe nedaleko Toronta. Dovoluji si naprosto upřímě psát o povídačkách, protože kromě indiánských legend a pár "očitých svědků" se nekoná žádný efektivnější důkaz (jako např. filmové záběry u jezera Champlain s památnou větou "OH SHIT!"). V poslední době nejvíce prosazoval existenci Igopogo jistý businessman Arch Brown. Tento pán je již ale velmi starý, poněkud senilní a jeho obchodování nejvíce závisí na prodeji suvenýrů, které se přímo Igopogo dotýkají.

A jak by měl Igopogo vypadat? Hadovité zvíře o délce 12-70 stop, šedozelené barvy s psovitou hlavou a úzkou tlamou. Bohužel ani poslední průzkumy neprokázaly, že by v jezeře žilo nějaké větší zvíře a tak to vypadá, že dojem dlouhé příšery nejvíce sedí na partu vyder, které při svých hrátkách plavou v poklidu za sebou a děsí kolemjdoucí.

  MisticJOE


17.11.2005

V Africe byl objeven nový druh opice

Vědci objevili v horách na jihu Tanzánie dosud neznámý druh opice.
Mangabej horský žije na stromech a je považován za blízkého příbuzného paviána.
Opice je hnědá a má dlouhou srst, který ji umožňuje přečkat chladné období.
Byla objevena v lesní rezervaci Ndundulu. Budoucnost druhu je ale nejistá - opic je méně než tisíc a podle vědců jsou kriticky ohrožené.
(Ačkoliv jde o zprávu kterou jsem si přečetl v létě, dostal jsem se k jejímu zveřejnění teprve dnes.)

Zdroj:  BBC


17.11.2005

Něco jako "Chupacabra"

O této potvůrce bylo již napsáno mnoho, ale evidetně se nenechá vědci zaškatulkovat jako línající hyena, stejně jako Země kašle na tvrzení, že během doby ledové byla celá pod příkrovem několikametrového ledu. KRQE, lokální televize v Albuquerque, přinesla zprávu o tom, že v Las Vegas (Nové Mexiko) se děje něco prapodivného. Místní lidé ovšem nehovoří o Chupacabra, ale o "věci". Jeden z farmářů byl dokonce svědkem toho, jak ona "věc" skočila na jeho ranchi z jedné střechy na druhou - na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby od sebe nebyly vzdáleny 40 stop. S doskokem za sebou zanechala pěkně hluboké stopy po drápech. Více se dozvíte z televizního spotu na http://www.krqe.com/Video/

  MisticJOE


16.11.2005

Podivná rybí hlava, aneb trocha historie

Do Kapského Města ze zátoky mořské dopravena byla rybí hlava, která jeví velikou podobnost s hlavou lidskou. Dolejší čelisti jsou zaokrouhlené jako brada, nos, který byl nejvíce vystaven působení vody jest smáčknut, a také oči jsou poněkud vpředu postaveny. Podivuhodná tato ryba byla zajisté za živa velice podobna člověku.
Jest samozřejmo, že učenci celého světa jeví zájem o tento nález a zkoumají, jaké rybě hlava ta asi patří.

Zaslal: ing. Pavel Vavrišin

aktual001.jpg

zajímavá fotografie nalezená v knize "Malý čtenář " z roku 1920


26.10.2005

Záhadný trpaslík z Íránu

Při nelegálně prováděných vykopávkách v pozůstatcích historické pevnosti v provincii Gudiz in Kerman byla nalezena mumie člověka o velikosti pouhých 20-25 centimetrů.

Podle předběžného antropologiského ohledání byl stanoven věk těla na 16-17 let. Pohlaví a další podrobnosti zatím nebyly určeny. Tělo je mumifikováno a není jasné, zda úmyslně, či nějakým náhodným přírodním procesem.

Více na: http://www.osel.cz/index.php?clanek=1511

camelspider1.jpg

Velikost těla je 20 - 25 centimetrů.


14.08.2005

Objeveny dva nové druhy lemura

Na Madakaskaru byly objeveny dva nové druhy lemura. Počet jeho druhů se tak navýšil na devětačtyřicet. Němečtí a madagaskarští vědci druhy objevili pomocí genetických vzorků z divokého lemura.
První druh nového lemura se vyznačuje huňatým ocasem a je veliký asi jako veverka popelavá. Další objevený druh je podobný již známým lemurům.
Lemur je považován za jeden z nejohroženějšího primáta. Žije výhradně na Madagaskaru, kde se v izolaci vyvíjel 165 miliónů let. Kromě něj na ostrově žijí savci a ptáci a rostou rostliny, které se jinde na naší planetě nevyskytují.

Zdroj: www.novinky.cz

n_lemur.jpg

Nově objevený druh lemura
foto: nationalgeographic.com


31.07.2005

Objeven nový hlodavec

Zdá se, že moderní kryptozoolog se již nepachtí za přízraky v džungli. Stačí žít úplně normálním životem, chce to jen umět se okolo sebe pořádně dívat. Mnoho nových živočichů bylo objeveno při sledování televize, návštěvách zoo, prohlídkách muzea a také dosti často při nákupech v asijských tržnicích.

Jak je již poslední dobou obvyklé, další neznámé zvířátko tedy nebylo objeveno při přírodovědecké expedici, ale při výpravě na tržiště za kusem žvance. Jde o pro vědu neznámého hlodavce domorodci zvaného kha nyou - skalní krysa.

Při analýze DNA bylo zjištěno, že tento hlodavec má zcela odlišné rysy a jedná se nejspíše o zatím neznámý druh. Výzkumy naznačují, že je jedním z tvorů kteří zapomněli vyhynout a je to předchůdce rodiny hlodavců zvané hystricognaths. Což je skupina hlodavců rozšířená po celé zeměkouli a patří sem například činčila, dikobraz atd.
Více na: http://news.nationalgeographic.com/

kha nyou

Kha nyou dostal vědecké jméno Laonastes aenigmamus


27.03.2005

Záhadný Velbloudí pavouk

Američtí vojáci sloužící na Středním východě často vyprávějí o obrovském pavouku, který jako by vypadl z nějakého hororu. Tento takzvaný "Velbloudí pavouk" (jméno dostal podle údajné schopnosti zabít velblouda), je prý velmi rychlý a nebezpečný predátor. Udávaná rychlost tohoto pavouka je až 40 km/hod. a podle vojáků je jedovatý a útočí na vše živé.
Jak je to ale ve skutečnosti?

V prvé řadě se nejedná o pavouka, ale o členovce rodu solipugids. Rozhodně není jedovatý a jeho časté nálezy na velbloudích zdechlinách neznamenají, že je také schopen velblouda zabít.

Je velmi rychlý (dosáhne rychlosti až 16km/hod.) a tak se jeho kořistí stávají různé druhy ještěrek, hlodavců apod. Na lov vyráží v noci. Špatně snáší přímé sluneční světlo a přes den vyhledává stín. Z toho pramení i fámy o pronásledování lidí a vozidel, jde pouze o snahu zustat ve stínu vrhaném člověkem.

Na větší tvory (včetně lidí) nikdy neútočí, brání se pouze v případě ohrožení. Pak je ovšem jeho kousnutí značně bolestivé, neboť má v kusadlech velkou sílu. Svou potravu totiž drtí v čelistech na malé kousky a saje šťávu.

Zdroj: http://www.gophergas.com/funstuff/camelspider.htm

camelspider.jpg
camelspider1.jpg

Na této fotografii jsou dva „velbloudí pavouci“. Ve skutečnosti jsou o něco menší, dojem velké velikosti vytvořil uhel snímání.


13.03.2005

Za starých kronik

1474
Byly kobylky v Čechách tak dlouhé jako prst palec, barvy nazeleně lesknuté, obličeje měly kočičí a jako v kuklách, po břiše jako hadi; nic lidem ani hovaduom nepřekážely, než letěly v povětří a chřestěly.

1519
Měsíce Septembris čerti, zlí duchové, u Hory Kutny po čtyrmecítmé hodině lítali, což mnozí lidé viděli.

1522
Novembris, umřela jakási tlustá žena, velmi vodnateldná byla; řezali ji umrlou a vyteklo z ní vody s hradecký sud pivní.

1559
U Duchka Smetany, řezníka, v domě jeho nějaká obluda házela kamením, pískem a jinými věcmi sypala několik dní; lidé mnozí tam do toho domu chodili a hledali, nic nemohli viděti a najíti. Duchek potom, hospodář toho domu, brzo umřel.

1564
Narodilo se na Horách Kutnách dítě, děvče, za branou Kolínskou v domě řečeném Slonovském, jmělo čtyry oči, čtyry uši, dva nosy, dvě ústa, dvě brady a dvě tváře po straně a na vrchu hlavy.

1580
Při konci masopustu nějaký člověk, jda přes pole z města Králové Hradce, zastřelil psa k vlku podobného a nedomnívaje jse jináč, nežli že to vlk jest, daroval jej pro uctivost jednomu panu sousedu a on jinému; a tak se s ním sem i tam nosili, až se dostal k vydělání kožišníku, jenž jej také za vlka přijal. Až ten pes od toho, čí ten pes byl, nemoha se psa domů dočkati, jest poznán a z toho smích učiněn. Haf, haf, haf.

1589
Též jiné noviny tištěné prodávány byly, že nějaký pták nesmírné velikosti v zemi Hibernia, jinak Irlandu, nalezen byl, kterýž že dobytek drobný, ano i dítky malé bral, dávil a na poušti k hnízdu svému letmo zanášel, a jsa od lidí vyšpehován a mistrnými nástroji lapen, královně englické ku podivu poslán jest.

1598
Tiskly noviny, že ve vsi Pořečicích, na gruntech pana N. z Lobkovic, herka porodila hříbě o dvou hlavách.

1598
Tisknuto a vydáno vuobec, že v Nydrlandu, in Belgis, v moři při Holandu nalezena a lapena jest ryba, kteráž že dlouhá byla šedesáte šlápějí mužských, vysoká nebo široká třidceti šlápějí, takže po žebříce na ni lezeno bylo; ústa když trámcem rozepřená měla, že tam člověk s vyzdviženýma rukama státi mohl; zubuov měla 40, každý stlouští tří prstuov a vzdýlí půl lokte velkého.

1599
Divnou věc tiskli v Čechách, že jedna židovka v Praze porodila zvíře, nedvěda živého, a ten že hned, běhaje po světnici a zadrbav jse za uchem, umřel.

1600
Noviny tiskly v Praze, že ve středu po druhé neděli postní Reminiscere v městečku Říčanech na gruntech pana Zikmunda Smiřického narodilo jse dítě z Elišky Šicové, kteréž že žádných očí a uší nejmělo, nos jmělo jako indianský kohout morák, ústa velmi široká, u rukou toliko po čtyrech prstech a hrozný hlas vydávalo, a jsa pokřtěno, dvě hodině toliko živo bylo. - Též že v městě germanském Trieru strašlivé divy jse ukazovaly a vidíny jsou.

1607
Tištěno vuobec a vydáno, že na gruntech pana Albrechta z Valdštejna nedaleko města Jaroměře, ve vsi nové, řečené Slatov, žena jedna porodila dví dítek, děvčátek, mající spolu hlavičky v hromadu srostlé, jež tak spolu nosila a kojila.

1616
Tištěno wobec, že předešlého léta 1615, 12. dne měsíce Decembris, v Švédské zemi při městě Kolmaru lapena nějaká ryba půl druhého lokte zdýlí, kteráž že jměla vyrostliny svrchu na hřbetě podobné k halapartnám a na hlavě podobenství šavle, zespod břicha podobenství nohy člověčí a po straně cifry tyto: WE, WE, WE, MENSS.

1622
Podivně vuobec oznamováno bylo, rozprávěno a jištěno, že tělo mrtvé nějakého vojenského člověka, rozeného Poláka, jenž v klášteře sv. Jakuba v Starém Městě pražském před některým téhodnem pohřbeno bylo, z hrobu vstávalo, v témž klášteře bouřilo, škodu činilo, mluvilo a po témž klášteře nětco psalo; což od lidí, jakž lidský obyčej, jinak a jinak vykládáno a souzeno bylo; o čemž dále mluviti a rozprávěti od vrchnosti jest zapovědíno.

Mikuláš Dačický z Heslova.
http://citanka.cz/dacicky/pamtoc.html

  Patrik


08.03.2005

Jedinečný mozek z ostrova Flores

Ilona Růžková (04. 03. 2005)


Nález trpasličího tvora na indonéském ostrově změnil pohled antropologů na vývoj člověka. Nyní odborníci vyloučili, že by Homo floresiensis trpěl nějakou mozkovou poruchou!

Když se v průběhu loňského roku podařilo archeologům objevit na ostrově Flores ostatky neznámého tvora, který se nápadně podobal člověku trpasličího vzrůstu, rozpoutala se mezi nimi bouřlivá diskuse mimo jiné o inteligenci a stavbě mozku tohoto stvoření. Někteří vědci se totiž přikláněli k názoru, že se jedná o „moderního“ člověka, který byl ale postižen mikrocefalií, mozkovou poruchou, pro níž je charakteristická málo vyvinutá hlava a mozek. Tato teorie už však neplatí.

Američtí specialisté z Florida State University nyní vytvořili perfektní odlitek mozku Homo floresiensis a pomocí speciálně upraveného počítačového programu ho důkladně analyzovali. Následně ho porovnávali například s mozkem šimpanzů, kterému se kvůli své velikosti zhruba 417 centimetrů čtverečních výrazně podobá. Dále ho srovnávali s mozkem Homo erectus nebo s dnešním člověkem, včetně toho postiženého zmiňovanou mozkovou chorobou. Vyloučili přitom, že by „Hobbit“ nějakou poruchou trpěl. Objevili naopak některé nápadné známky jeho pokročilé inteligence, například způsob lovu nebo používání téměř dokonalých kamenných nástrojů. Svým tvarem má mozek trpaslíka z ostrova Flores blízko k Homo erectus a vědci jsou přesvědčení, že Homo floresiensis představuje zcela novou, samostatnou vývojovou větev „moderního“ člověka.

Zdroj: Magazín 21 století


06.03.2005

Další jezerní příšera vysvětlena


Pokud se podíváte do seznamu jezerních příšer, tak naleznete mnoho zajímavých jmen. Říká se, že obluda známá po delší dobu má své zdrobnělé jméno podle jezera. V tomto případě mám na mysli nestvůru Illie z jezera Illiama v Aljašce. Když jsem tak pátral na internetu, narazil jsem jen na několik odkazů o této příšeře, přičemž jsem našel i její snímek a bylo to venku - Illie je "jen" velká ryba.

Podle dostupných informací byla poprvé ulovena v roce 1988. Obrázek jsem poslal kamarádovi Martinovi, který je rybář a ví něco o rybách a také mě k tomu poslal několik vět. Já mu zdělil, kde byla chycena (Aljaška) načež mi bylo vysvětleno, že tyto ryby nežijí v jezeře a už vůbec ne tak na severu. Tak či onak, jeho informace jsou také zajímavé.

Tvrdí, že mu snímek připoměl jeseterovitou rybu jménem Vyza velká, jde o největší sladkovodní rybu na světě, která může dosahovat délky až 8,5 metru a váhy 1,3 tuny. Někteří jedinci se dožívají úctyhodného věku 120 let. Údajně největší vyza byla ulovena v zátoce řeky Volhy roku 1827. Měřila 730 cm a vážila 1474 kilogramy.
Dále mi prozradil, že je v dnešní době už vzácná a dříve tato ryba táhla i přes Dunaj do Moravy. Před 5 lety byl na Slovensku, a viděl jak Maďaři chytli v Dunaji Výzu o hmotnosti 500 kg! Ještě dodal, že například Jeseter Ruský, který může mít několik set kilo, táhne až někde na Sibiř.

  Patrik


05.03.2005

Pravěký lidoop


I velcí lidoopi mají své pravěké předchůdce, i když o nich dlouho nikdo nic nevěděl. Vědci nedávno objevili kosterní pozůstatky pravěkého lidoopa. Na rozdíl od dnešního šimpanze či orangutana neuměl skákat ze stromu na strom a pohybovat se ve větvích. Dr. Salvador Moya`-Sola` z barcelonského Institutu paleontologie objevil fosilní lebku a část kostry pravěkého lidoopa nedaleko Barcelony.

Byl nazván Pierolapithecus catalaunicus. Žil zhruba ve středním miocénu před 13 až 12,5 milionu let v době, kdy se začínali oddělovat velcí lidoopové od nižších druhů opic. Objev Pierolapitheca je první svého druhu. Spodní část páteře měl pravěký lidoop nepružnou, měl krátké tělo, krátké paže a silná zápěstí. To je spojeno s tím, že po stromech šplhal a ruce a zápěstí musely unést velkou váhu.

  NEW SCIENTIST, Londýn17.02.2005

Vakovlk prozatím nebude


Před časem jsme Vás informovali o snažení australských vědců naklonovat tohoto čumáčka (nejsem teplej! ale psovité šelmy prostě zbožňuju). Bohužel se vše změnilo v naprostou beznaděj.

Australské muzeum v Sydney vydalo (oproti původním verzím) prohlášení, že DNA více jak sto let starého mláděte je v natolik špatném stavu, že se o jakémkoliv znovuzrození nedá mluvit. Aby se mnohaleté snažení nejevilo natolik zbytečné, vedoucí týmu Mike Archer dodal, že věda se vyvíjí rychle kupředu a určitá možnost obnovení poničených částí DNA v budoucnu je možná. Je připraven se spojit s expertem na genetiku Craigem Venterem a vyzvat ho k bližší spolupráci (doposud projekt pouze finančně podporoval).

Takže po celkem nadějných zprávách z minulého roku přišla ledová sprcha. Ale co se dá dělat, vědecké kruhy jsou už takové a pro udržení svého projektu budou mlžit až do poslední chvíle. Vžďyť také proč ne. Přísun peněz je obrovský a často drží nad vodou i druhořadé projekty, které se zprvu nemusí zdát tolik podstatné.

  MisticJOE

vakovlk_embr.jpg

Embryo vakovlka z roku 1866.


14.02.2005

Nový druh žraloka objeven v akváriu


Jak se zdá, pátrání po neznámých zvířatech nemusí být až tak vyčerpávající. Možná by stačilo pořádně se rozhlédnout v nejbližší zoo. Alespoň tak to naznačuje následující zpráva.

Nový druh žraloka, který používá své ploutve spíše k poskakování než k plavání, byl objeven v jednom Německém akváriu.

Zvláštně vypadající žralok byl poslán do akvária Sea Star v Coburgu ze zoo v Rakousku. Poté se ke žralokovi dostavil bavorský expert, aby vyplnil panel pro návštěvníky, ale následně zjistil, že není schopen jej zaklasifikovat.

Podle ředitele Sea Star Petera Faltermeiera tento podivný druh dorazil z Schoenbrunské zoo ve Vídni, ale nebyl klasifikován jako žádný doposud známý žraločí druh, kterých je v současnosti popsáno 405.
Zdroj: http://www.zraloci.cz/

census

Tento cca 1m dlouhý žralok neumí pohybovat očima, má neobvykle dlouhé zuby a srst! Podle zoologů ve vodě spíše jakoby poskakuje a pohybuje ploutvemi spíše jako velryby namísto plavání jak to žraloci obvykle dělají.


12.02.2005

Rychlovky


Bestie v Chino Hills terorizuje domácí zvířata a jejich páníčky. Obyvatelé ho popisují jako mix mezi coyotem a psem. Dokáže přeskočit i šest stop vysoký plot, aby dosáhl své vytoužené večeře. Doposud se pohřešují dva psi (Yorkshirové :-) ), několik dalších bylo zraněno, spousta koček je pohřešováno a farmářům mizí slepice, králíci a dokonce i ovce. Starosta města nechal Bill Kruger nechal všude rozmístit pasti, ale jeho počínání se prozatím ukazuje jako bezvýsledné.
Jestli se bestii podaří ulovit, jistě budeme informovat o dalších podrobnostech. Více na: http://www.dailybulletin.com

Jestliže se vydáváte na dovolenou někam poblíž Feltonu, rozhodně si nenechte ujít návštěvu musea věnovaného Bigfootovi. Obsahuje padesát let života Mika Ruggese, který je doslova fascinován tímto fenoménem a věří, že jeho poznatky a sbírka dokáží rozvinout v člověku daleko hlubší otázky, než jen "existuje?". Museum se od ostatní liší hlavně tím, že se Vám nesnaží vnutit myšlenku "ano, je tady - vypořádej se s tím", ale davá nahlédnout jak do humorných, tak faktických koutů této problematiky.
Stránky musea: http://www.bigfootdiscoveryproject.com

Zpráva pro šťastné majitele kabelovky nebo satelitu. Animal Planet připravila na 20. března rozsáhlý dokument o dracích s tím, že se zaobírá i myšlenkou, co když tady někdy byli. Rozhodně si ho nenechte ujít.

  MisticJOE


12.02.2005

Přerostlá prasátka, aneb kunkurence Godzilly


První zmínka o Hogzille, legendárním divokém praseti, přišla před pár lety z Jižní Georgie. Dnes se tento mostrozní tvor s ďábelskými rozměry a otázkami o původu k nám dostává přímo z Floridy (zase o důvod víc se tam podívat).
Tento 1140 liber vážící diblíček byl zastřelen farmářem a dobrovolným hasičem Larry Earleym na jeho dvaadvaceti akrové farmě poblíž Leesburgu. Následující tvrzení může a nemusí být pravdivé, zdroje se o způsobu ulovení rozcházejí.

Takže nejvíce uváděný příběh je tento: Earley šel ve 4 ráno (v tuhle hodinu ráno by mě neprobudila ani nahá Pamela) zkontrolovat svého psa, který dováděl v přilehlé říčce protékající jeho pozemkem. Po nějaké chvíli si všiml čilého ruchu o kus dál. Nejdříve byl šokován, když uviděl aligátora - prý doposud neměl ponětí, že se mu v jeho psím "koupališti" něco takového pohybuje. Měl prý přinejmenším devět stop. Pes ovšem nervózně štěkal úplně jiným směrem. K řícce se přiblížilo něco, co Larry označuje za nejlepší úlovek svého života. I aligátor se prý stáhnul. Larry si doběhl pro 0,44 magnum Smith&Wesson. "Doposud jsem si myslel, že je to nejlepší zbraň na lovení divokých prasat. Svůj názor jsem poněkud pozmněnil, když tohohle pašíka zkolil až celý zásobník. Vlastně jsem neměl ani ponětí v tom přítmí, že může vážit tolik. Vždycky jsem měl představu, že 300 librové prase je gigant a 400 pravou noční můrou. Potom, co jsem ho úspěšně zabil, chtěl jsem ho naložit na bagr. Ale i ten měl co dělat. Až za deního světla se dalo poznat, co za bestii to je."

Larry odvezl divočáka Robertu Bradowovi, který vlastní největší Brandfordskou továrnu na zpracování masa. Po pečlivém zvážení a prozkoumání bylo zjištěno, že divočák váží 1100 až 1200 liber. Jenom maso vážilo 300, hlava kolem 284, zbytek kosti a tuk. V těle zvířete nebyly nalezeny žádné stopy látek, které by mohly způsobit takový růst. Larryho marazák je doposud plný masa a to ho už spoustu rozdal svým známým a kamarádům.

Tento a jim podobné případy nejsou vůbec ojedinělé. Za minulý rok bylo v různých koutech světa zaznamenáno na desítky případů pozorování nebo zabití přerostlého divočáka.

  MisticJOE

Hogzilla ?

Tento 1140 liber vážící diblíček byl zastřelen farmářem a dobrovolným hasičem Larry Earleym na jeho dvaadvaceti akrové farmě u Leesburgu.

Starší zprávyNahoru