Konžský páv-mbuluNedávno jsme našli na kryptozoologických stránkách zajímavý příspěvek jistého čtenáře. Pan kolega se pozastavoval nad zajímavým objevem nového druhu žraloka v jistém akváriu. Zároveň vyjádřil lítost nad tím, že kryptozoologická veřejnost nemá přístup do uzavřených muzejních archívů. Mnoho badatelů by zcela nezištně vědcům rádo pomohlo přebrat hromady odložených exponátů, vytvořilo fotografickou dokumentaci a poskytlo zveřejnění na internetu. A jsem přesvědčen, že výsledky by se zcela jistě v určitém množství dostavily. Jak sami musíte uznat, veškeré vědecké informace a jejich dokumentace by měly být v plné šíři a zcela volně přístupné každému obyvateli této planety v zájmu podpory programu vzdělanosti. Informace by neměly být majetkem několika nabubřelých odborníků a v případě bourání teorií uzavřeny v archivech. Ale ačkoliv se takto děje, nebylo by v zájmu spravedlnosti správné soudit všechny vědce jedním metrem, což názorně dokazuje příklad ornitologické záhady prvního stupně - konžského páva.

image1

V roce 1913 ornitolog James Chapin vyrazil s expedicí do slavného Iturijského pralesa v tehdejším Belgickém Kongu (dnes Zaire) studovat pralesní žirafu okapi. Zde viděl u domorodců čelenky vytvořené z peří, které nebyl schopen plně identifikovat. Exponát jej tak zaujal, že zakoupil jednu čelenku a plně se ponořil do identifikace tajemného ptáka vlastnícího tuto ozdobu. Jeho výzkum byl dvacet tři let bezúspěšný. Obrat nastal v roce 1936 ale ne tam, kde všichni jistě očekáváte - v pralesích Zairu. Stalo se to v Belgii v Konžském muzeu, kde zahlédl v depositáři zapomenuté dva exempláře vycpaných ptáků. Na první pohled poznal, že samička má peří na křídlech shodné s jeho suvenýrem a kryptozoologická záhada byla vyřešena. V polovině roku 1937 již získal několik exemplářů k vědeckému prozkoumání a výsledkem byl nový druh páva Afropavo congensis. Jedná se o jediný druh páva pocházejícího z Afriky. Páv je primitivní forma postrádající námi uznávaný symbol pávů - populární vějíř. Tento pták je rozšířen ve stejném regionu jako okapi, který se nazývá Ituriský prales


Xenoperdix udzungwensis

Mimořádný objev dánské kryptozoologie se nazývá "Udzungwaský pralesní tetřev". Objevil jej Dr. Dinesonem v roce 1991 při své expedici do věčně zelených pralesů jižní Tanzánie. Formálně byl tento pták zdokumentován v roce 1994 a váže se k němu velká zoologická zajímavost. Není pouze novým druhem, ale i novým zoologickým rodem. A co je neuvěřitelnou skutečností, jeho nejbližší příbuzní nežijí v Africe ale v Asii.

Nahoru

kpav001.gif
kpav002.gif
kpav003.jpg
kpav005.jpg