RopenNejslavnější záhada Nové Guineje je létající potomek dinosaurů či létavých plazů - Ropen. Domorodci v místě jeho výskytu jej nazývají "létající démon" a a mají z něj přímo panickou hrůzu. Popis Ropena podávají navlas stejně, udávajíc přitom, že jeho zobák je opatřen zuby, má kůži a křídla jako netopýr. Rozpětí blánovitých křídel s drápky dosahuje jednoho metru. Má dlouhý ocas s kosočtverečnými přírubami na konci.

Dle výpovědí domorodců je útočný, při jejich rybářských výpravách útočí na jejich kořist v sítích. Jedno svědectví obsahovalo výpověď o napadení domorodého pohřbu Ropenem za přítomnosti západního misionáře.
Ropen byl pozorován ve vesnicích Rambunzo, Rambutyo, Ruka, Umboi a ostrově v Bismarck Archapelago. Jeho pozorování je též hlášeno ze Šalamounových ostrovů - bývalé německého kolonie. Jeho strava se patrně skládá z ryb, což byl hlavní zdroj potravy u všech druhů pterodactylů.

Badatel Carl Baugh vytvořil v texaské soutěsce Rosa malé muzeum a zůčastnil se dvou expedic jejíž hlavním úkolem bylo najít Ropena. Sám měl již to štěstí na vlastní oči tajemného tvora spatřit. Nyní již spolu s kolegou vypracovali přesnou mapku míst kde by mohli chytit živý exemplář. Získali též povolení Novozélandské vlády vzít v případě úspěchu živého Ropena do USA pro další studium.

Ropen je s největší pravděpodobností ptakoještěr Rhamphorhynchus. Jeho popis je totiž absolutně stejný. Je možné, že menší populace tohoto posla pravěku, žije na několika zapadlých ostrovech u moře.


Duah

Další tajemný, tentokrát obrovský, ptakoještěr je pozorován z pevniny Nové Guineje. Jeho vzhled je popisován místním obyvatelstvem jako tvor mající kožnatá křídla s rozpětím dosahujícím osm metrů. Má dlouhý bezzubý zobák a hlavu zdobenou hřebenem. Křídla jsou opatřena drápky. O Duahovi tvrdí že je extrémně nebezpečný a je velice domorodci obáván.
Dle mínění kryptozoologů by Duah mohl být přežívající Pteranodon. Odborníkům v tomto případě dosti vrtá hlavou otázka stravy této bytosti. Dnes se přiklání k názoru, že kromě cest k moři pro oblíbenou stravu ptakoještěrů - což jsou ryby, by mohl požírat mršiny, či a to je dost odvážné tvrzení, lovit. Čemuž by nasvědčoval fakt bázlivosti domorodců k tomuto přízraku z džungle. Jeho pozorování je podstatně vzácnější než v případě Ropena. Dle tvrzení odborníků je soustředěno kolem hory Gumalong.

Nahoru

Rhamphorhynchus

Rhamphorhynchus
Pteranodon

Pteranodon