Obrovští hadi   Matatoro

Oblast výskytu - Amazonka

Před třemi roky přinesly světové deníky šokující fotografie zasřelené anakondy, v jejíchž útrobách leželo natrávené tělo rybáře. Na obrázku ležela obrovská mrtvá anakonda složená v zadní části nákladního auta. V porovnání s diváky tísnícími se kolem auta je snadné uvěřit, že had měřil 10 metrů, jak prohlašovali jeho lovci…
Svědkové neštěstí prý bezmocně přihlíželi, jak ho had, zatímco muž stál ve vodě, chytil a pak pomalu od hlavy požíral. Spořádat celého muže trvalo prý něco přes deset minut. Svědci prohlásili: jedna noha mu dosud visela ven a mohli jste slyšet jak mu praskají kosti.
Existuje mnoho příběhů o hadech, kteří pozřeli člověka. V roce 1972 byl poblíž Johannesburgu uškrcen krajtou čtrnáctiletý Johannes Mokau. Stejně tak byli zabity koně a krávy. Síla hadího sevření je obrovská… Úředně doloženým rekordmanem je exemplář dlouhý 8,45 metrů a vážící 250 kg. Domorodci ale tvrdí že viděli exempláře podstatně delší. Samozřejmě odborníci jim moc nevěří. Ale svědectví domorodců podporuje výpověď velice seriózní a to proslulého cestovatele plukovníka Percyho Fawcetta. Jeho zaznamenané setkání s obří anakondou Vám jeho slovy předkládám.

Lehce jsme proplouvali po líném toku, nepříliš daleko od ústí do Rio Negra, když se náhle téměř těsně u člunu objevila trojúhelníková hlava a vlnící se tělo. Byla to gigantická anakonda. Skočil jsem po pušce, když již začala vylézat na břeh, a aniž jsem se příliš zdržoval mířením, vpálil jsem ji kulku do páteře, tři metry za tou příšernou hlavou. V tom okamžiku vystříkl gejzír pěny a následovalo několik silných úderů do kýlu člunu. S velkými potížemi jsem přiměl indiánskou posádku, aby obrátila ke břehu. Byli poděšeni a obraceli oči v hrůze tak, že jim bylo vidět jen bělmo. Vystoupili jsme na břeh a přiblížili se opatrně k plazovi. Již se nehýbal, jen jeho tělem probýhaly odshora dolů občasné záchvěvy jako závany větru.
Tak jak to bylo možno změřit, vyčníval z vody délkou 13,5 metru a 5,1 metru bylo v řece. Celková délka tak činila 18,6 metru. Jeho tělo nebylo nijak tlusté vzhledem k tak obrovské délce. Nebylo širší než třicet centimetrů v průměru, ale zřejmě plaz již dlouho nepozřel žádnou potravu. Tak obrovské exempláře jako tento nejsou příliš časté, ale stopy nalezené v močálech podporují tvrzení indiánů, že ta, kterou jsem zastřelil, by byla trpaslíkem. Zavítat do království takové anakondy by bylo zahrávání si se smrtí.


Odvážný Angličan, který pak nenávratně zmizel v zeleném pekle podal velice sugestivní zprávu. Člověk se až otřese při takovém vyprávění. Je skutečně možné že amazonské pralesy a močály skrývají taková monstra?

Otázka zní jak velké velikosti mohou hadi dorůstat? Známý britský cestovatel plukovník Fawcett změřil že had kterého zastřelil u řeky Negro měřil 18 metrů. Francouzský badatel Serge Bonacase prohlašoval že v oblasti Araguaya v Brazílii zabil hada dlouhého 22 metrů. Francouzský kněz putující vzhůzu po toku Amazonky prý viděl hada dlouhého 24 metrů a údajně jej i zabil s pomocí domorodců, kteří prohlašovali že existují ještě delší hadi s obrovskou sílou.

Doposud však nikdo neprokázal existenci hadů delších než devět metrů věrohodným důkazem. Do Evropy bylo přivezeno z Amazonských krajů několik dlouhých kůží, ale jako důkaz existence hadů přesahujících deset metrů nebyly nikdy oficiálně uznány. Je totiž známo, že domorodci či lovci, kůže natahují aby byly větší. Čím větší tím mají větší cenu.
Já osobně věřím v možnost výskytu obřích anakond ale rád bych viděl cestovatele či vědce který dokáže takto těžké a obrovské zvíře dopravit k průzkumu z dalekých pralesů, močálů a bažin odborníkům až na stůl. Myslím, že v terénu v kterém tito gigantičtí plazy žijí je to zatím nemožné.Links:

link Článek (anglicky) na: www.geocities.com


Nahoru


V říjnu 1995 policie v Malajsii byla svědkem případu usmrcení člověka krajtou. Její délka činila takřka sedm metrů. Pro vaši ilustraci boule za hlavou hada je hlava nebohého 30letého domorodce. Nekruťte nevěřícně hlavou, velcí hadi se neživí hlodavci.

Fotografie obří Anakondy z newyorské zoologické zahrady v Bronxu. Dle zprávy její velikost se pohybovala k délce devíti metrů.