Záhadní tvorové


Při řazení zvířat do jednotlivých sekcí jsme občas zavírali obě oči. Přesto se nám mnoho podivných tvorů nepovedlo zařadit do žádné škatulky. Takže jsme museli přidat i tuto složku.
Jsou zde i tvorové, pro které zatím nemáme hotovou samostatnou sekci.

Pseudoryx nghetinhensis (saola)

Když byla v roce 1901 objevena v tehdejším Belgickém Kongu pralesní žirafa okapi, vzbudilo to opravdovou senzaci. Nikoho nenapadlo, že by v době aeroplánů a bezdrátového telegrafu mohl někde na Zemi ještě žít velký savec, který by unikl zvídavé pozornosti západní vědy. Konec dvacátého století - doba Internetu a satelitních snímačů mapujících zemský povrch s přesností několika metrů - něco takového na první pohled už vůbec vylučuje. Přesto právě z této doby je hlášeno podobných objevů hned několik. A takřka všechny pocházejí z oblasti Indočíny.
Nejprve byla v roce 1993 z pralesů Vietnamu popsána mohutná lesní antilopa - saola (Pseudoryx nghetinhensis). Dalším druhem, objeveným v následujícím roce, byla velká forma pralesního jelínka muntžaka, popsaná jako nový rod a druh pod jménem muntžak obrovský (Megamuntiacus vuquangensis).
Mezi nejpozoruhodnější události patří zakoupení devíti neobvyklých rohů na trhu ve vietnamském Saigonu německými zoology v roce 1994. Na jejich základě popsali nový druh turovitého zvířete - Pseudonovibos spiralis - ling.
Čím je ale právě ling tak výjimečný? Není to jen mimořádná vzácnost důkazů, ale především fakt, že kromě 22 rohů, získaných navíc bez výjimky z druhé ruky na orientálních tržištích, není o tomto zvířeti známo vůbec nic. Není k dispozici jediný kousek kůže, jediná lebka ani jediná věrohodná zpráva o někom, kdo by toto tajemné zvíře kdy opravdu spatřil.

Links:

link Podrobněji o oblasti Vu Quang
link Článek převzatý z Lidových novin

Nahoru


V této sekci naleznete:


Létající obři

Pterosauři

Ropen

Thunderbird

Konžský páv-mbulu

Píšeme jinde

Kongomato

Tyto rohy jsou jediné, co jsme zatím z linga spatřili.