Naga velká jako kmen stromuLokalita: jezera Tasek Bera a Tasek Chini, malajský polostrov

První pozorování: 1950

Foto: zatím není

Na tajuplné řece Segamě protékající severní částí Bornea jsem před časem vyslechl od svého kadazanského přítele Donnyho zajímavou historku o zdejším gigantickém netvorovi jménem naga.
Kolem roku 1980 prý tuto obludu vidělo velké množství rybářů, když plula po Segamě směrem k moři. Dvacetimetrové monstrum mělo ohavnou rybí hlavu, tělo velké jako obří kmen a neobyčejně tvrdou kůži, která mu prakticky zajišťuje nezranitelnost.

I když jsem velmi skeptický k podobným pozorováním, nezdá se mi koncept nagy jako obří ryby zcela nereálný.
O něco méně pravděpodobné se mi naopak jeví líčení domorodců na relativně přelidněnén malajském polostrově, kteří většinou nagu popisují jako dlouhokrké zvíře připomínající plesiosaura. Toto monstrum se má údajně vyskytovat v jezerech Tasek Bera a Tasek Chini..

Pozoruhodné je také vyprávění domorodců žijících kolem jezera Patenggang na západní Jávě. V této velké vodní nádrži údajně také žije záhadná příšera. Netvor prý měří asi pět metrů a připomíná na první pohled obří rybu. V londýnských Timesech vyšla v roce 1977 kuriózní zpráva o tom, že tamní rybáři zapalovali opiové tyčinky, aby si rozhněvaného rybího netvora usmířili.

vas


Nahoru

Tasek Bera.jpg