OggieLokalita: jezero Onondaga, USA, stát New York

První pozorování: 1972

Foto: zatím není

V průběhu 19. a 20. století se jezero Onondaga začalo více a více znečišťovat díky blízké industrializaci prostředí. Nakonec bylo zakázáno v jezeře plavat a rybařit. Během druhé světové války bylo jezero používáno pro průmyslové účely čímž utrpělo také pobřeží. Podle různých skupin, zabývajících se ochranou prostředí, je toto jezero ukázkovým příkladem znečištěných jezer v USA.

Možná právě proto vznikla pověra, že ze všeho toho zamořeného svinstva vznikl netvor. Celá pověst je přisuzována případu, který se udal roku 1972, kdy jeden chlapec přijel z kempování z hustých lesů někde ve státě New York a dovezl si malého mloka. Choval ho v krabici doma, ale časem jeho nadšení pro mloka opadlo a tak jej vypustil do záchodu doufaje, že najde nějaké „teplé místečko“ někde ve stoce. Mlok se ale prý dostal systémem stok až do jezera Onondaga, kde zmutoval do podoby velkého netvora.

V létě roku 1977 byl tento mlok pozorován na hladině jezera skupinkou návštěvníků a patrně od té doby dostal netvor jméno Oggie. V kronice od historika Davida Cusicka je zajímavý text: „Na krátkou dobu byly rodiny na venkově napadány netvorem z jezera a museli opevňovat svá stavení, aby útokům netvora zabránily.“
V součastné době vědci tvrdí, že se jedná o nějakou rybu, zmutovanou díky radioaktivnímu odpadu v jezeře.

Patrik


Nahoru

jezero Onondaga.jpg