IllieLokalita: jezero Illiama v Aljašce

První pozorování: 1988

Foto: v aktualitách

Pokud se podíváte do seznamu jezerních příšer, tak naleznete mnoho zajímavých jmen. Říká se, že obluda známá po delší dobu má své zdrobnělé jméno podle jezera. V tomto případě mám na mysli nestvůru Illie z jezera Illiama v Aljašce. Když jsem tak pátral na internetu, narazil jsem jen na několik odkazů o této příšeře, přičemž jsem našel i její snímek a bylo to venku - Illie je "jen" velká ryba.

Podle dostupných informací byla poprvé ulovena v roce 1988. Obrázek jsem poslal kamarádovi Martinovi, který je rybář a ví něco o rybách a také mě k tomu poslal několik vět. Já mu zdělil, kde byla chycena (Aljaška) načež mi bylo vysvětleno, že tyto ryby nežijí v jezeře a už vůbec ne tak na severu. Tak či onak, jeho informace jsou také zajímavé.

Tvrdí, že mu snímek připoměl jeseterovitou rybu jménem Vyza velká, jde o největší sladkovodní rybu na světě, která může dosahovat délky až 8,5 metru a váhy 1,3 tuny. Někteří jedinci se dožívají úctyhodného věku 120 let. Údajně největší vyza byla ulovena v zátoce řeky Volhy roku 1827. Měřila 730 cm a vážila 1474 kilogramy.
Dále mi prozradil, že je v dnešní době už vzácná a dříve tato ryba táhla i přes Dunaj do Moravy. Před 5 lety byl na Slovensku, a viděl jak Maďaři chytli v Dunaji Výzu o hmotnosti 500 kg! Ještě dodal, že například Jeseter Ruský, který může mít několik set kilo, táhne až někde na Sibiř.

Patrik


Obrovské stíny pod vodní hladinou

Aljašské jezero Iliamna obývá, podle mnoha svědectví tamních obyvatel, obrovská agresivní nestvůra, která se prý nerozpakuje napadnout člověka a nedělá jí ani problém uchvátit tak velké zvíře jako je sob.

Záhadný netvor údajně vypadá jako obrovská ryba a má tak mocné čelisti, že bez problémů prokousne i dřevěnou loď.

Hrůzostrašné legendy zcela nečekaně podpořilo pozorování amerických kosmonautů, ke kterému došlo v osmdesátých letech minulého století.
Kosmonauti během cvičného letu nad jezerem prý na vlastní oči viděli obrovské stíny vodních příšer, připomínajících gigantické ryby, které se zvolna pohybovaly pod hladinou. Když se však snesli o něco níže, stíny nenávratně zmizely v hlubině.

Není jistě také bez zajímavosti, že břehy jezera Iliamna, která je zhruba čtyřikrát delší než známé skotské jezero Loch Ness, patří k velmi řídce osídleným místům, takže zde může komunita obřích ryb v klidu prosperovat, aniž by je někdo rušil.

vas


Nahoru

illie.jpg