Obří losososi z jezera HanasLokalita: jezero Hanas, China

První pozorování: 1985

Foto: zatím není

V roce 1985 vyšel v časopise China reconstrucs pozoruhodný článek o pozorování obřích netvorů v čínském jezeře Hanas ležícím v autonomní oblasti Sin-ťiang.
Již několik desetiletí místní obyvatelé tvrdili, že jejich jezero obývají podivné rybí obludy, ale k šokujícímu rozuzlení došlo až v roce 1985, kdy tuto rozsáhlou vodní nádrž navštívil biolog Sin-ťianské univerzity profesor Xiang Lihao se svými studenty.
To co zde uviděli jim doslova vyrazilo dech. Nedaleko od nich proplouvali obří červené ryby dlouhé kolem desíti metrů!
Jen samotná hlava těchto gigantů měřila kolem jednoho metru a váhu pozorovatelé odhadovali asi na jednu tunu. I když se studenti pokoušeli jednu z oblud ulovit, žádný exemplář se jim na nalíčené divoké kachny ani ovčí nohy nalákat nepodařilo. Zřejmě to byla pro rudé netvory jen zanedbatelná kořist a mladí lidé mohou vlastně mluvit o štěstí, že si je obludy nespletly s kořistí. Profesor Xiang však naštěstí stačil pořídit několik barevných fotografií.

Podle Xianga se obří ryby nejspíše podobali největší lososovité rybě tajmenovi (Hucho taimen), který běžně žije v severočínských řekách, ale dorůstá „jen“ do délky dvou metrů.

vas


Nahoru

jezero Hanas.jpg