AbaiaLokalita: Solomon Islands, Vanuatu

První pozorování: staré legendy

Foto: zatím není

Podle Melanésijské pověsti jde o velkého tvora podobného úhoři, který obývá sladkovodní jezírka v okolí ostrovů Fidži, Solomon a Vanuatu. Tyto příšery ochraňují ryby ve svých jezerech a podle legendy nesmí být rušeni, jinak by přivolali bouře, deště a velké povodně.

Legenda zní asi takto: Jeden člověk kdysi objevil jezero, ve kterém bylo hodně ryb a u dna žil kouzelný úhoř, o kterém ale člověk nevěděl. Člověk nachytal mnoho ryb a s úlovkem se vrátil do vesnice, kde o jezeře pověděl dalším lidem. Další den se k jezeru vydali ostatní obyvatelé vesnice a nachytali další várku ryb a jedna žena dokonce ulovila onoho kouzelného úhoře, který ji ale unikl. Tento úhoř – Abaia – se rozzlobil, že mu lidé ulovili všechny ryby a dokonce si troufli i na něj a proto na všechny obyvatele seslal velké bouře a povodně, které vesnici zahubili. Abaia ušetřil jen starou ženu, která žila ve vykotlaném stromě a ryby nikdy nejedla.

Podle všeho tuto legendu vymysleli staří obyvatelé ostrovů, kteří si nedovedli vysvětlit přírodní úkazy, nicméně je možné, že v jezírcích žijí velcí a draví úhoři, stejné případy jako Cressie v Kanadě či Old Greeny v USA.

Patrik


Nahoru

solomon_islands.gif