Dakuwaqua z Fidži.V květnu 1990 nalezli dva potápěči jakési pozůstatky v podmořských jeskyních 32 mil od ostrova Matagi v souostroví Fidži. Jednalo se o kosti čtyř tvorů které byly objeveny uvnitř útesu 30,5 až 48,7 metrů hluboko v zakroucené a větvící se jeskyní chodbě. Potápěči oznámili novinářům svůj objev slovy: "podle všech okolností jsme našli dva dospělé jedince, jednoho dospívajícího a jedno mládě. Nepodobají se žádnému mořskému tvoru, kterého známe." Celková délka pozůstatků dospělých jedinců činila 8 a 9,75 metru. Lebky byly asi 1 metr dlouhé. (World Explorer No. 4 (Winter 1994))
Objev kostí se spojuje s pozorováním mořských nestvůr v této oblasti.

Fidžijské legendy vyprávějí o obrovském žraločím bohu Dakuwaquaovi, který umí měnit podobu a může vystoupit na břeh jako člověk.
A. J Small vzpomíná ve svých pamětech na osobní setkání s tímto tvorem. Když se počátkem roku 1890 plavil na čtyřtunovém kutru z fidžijského ostrova Vanua Levu na sousední Taveuni, člun narazil na něco ve vodě a otřásl se. Small to popsal jako ohromného tvora, dlouhého nejméně 10,6 metru. Další pozorování popsal následovně: “Při mé cestě na Taveuni se snášel soumrak a moře bylo klidné. Seděl jsem ve skládacím křesle na palubě a posádka odpočívala též. Náhle jsem si všiml, že kutr něco pomalu stahuje dolů. Probudil jsem kapitána, který vykřikl "Dokuwaqua". Nařídil posádce, aby hodila přes palubu várku yaquony. Kutr se ihned s trhnutím vynořil a žraločí bůh proplul kolem. V té tmě, jsem toho mnoho neviděl, ale byl delší než kutr a měl podivně utvářenou hlavu jako želva.“

Domorodé legendy vyprávějí, že útočí na kánoe domorodců. V oněch dobách schazovali netvorovi do moře prase nebo otroka, aby útok odvrátili. Já osobně tato pozorování připisuji spíše jinému tvoru a to obrovskému žraloku Megalodonovi, jež v místech legend údajně docela často řádí. Nasvědčuje tomu i další hlášené pozorování reverenda Smalla. V roce 1912 například zahlédl tvora s ohromnou hřbetní ploutví 10,6 metrů dlouhého a šest metrů širokého. Měl krátký, 0,6 metrů dlouhý krk, želví hlavu a mocně vyhlížející ocas. Existují podobné zprávy i od jiných svědků.

Možná že se ostatky nalezené v roce 1990 vztahují k této legendě a pozorování tajemného živočicha. Videozáznam o nálezu si prohlíželi američtí vědci, ale nebyli schopni něco určitého vyslovit. Zřejmně patří buď k prehistorickým, či současným mořským živočichům, vědě neznámým. Byly již pořízeny další fotografie a film, které jsou v současné době zkoumány ve snaze záhadu vyřešit. Bohužel závěry přes dlouhé období od nálezu vyřknuty nebyly.


Links:

link článek na serveru http://www.science-frontiers.com

Nahoru

mapka souostroví