Záhady z Asie

Drak s kachním zobákem z jezera Tian-Chai.

Z Číny jsou hlášeny pozorování záhadných jezerních příšer již dlouhá desetiletí. Západní kryptozoologové takové zprávy zprvu téměř nepřijímali, dokud list Peking Evening News nepřinesl podrobnosti o další orientální zvláštnosti.
Zprávy o ní přišly od severočínského jezera Tian-Chai, ukrytého v kráteru sopky Baitoušan v provincc Ti-lin. V srpnu roku 1980 podala skupinka meteorologů a dalších návštěvníků kráteru zprávu o spatření obřího "vodního draka" s tělem větším, než má kráva, ale s kraví nebo psí hlavou, dlouhým krkem dosahujícím jednoho metru a plochým zobákem podobným kachnímu (který možná připomínal proslulé dinosaury s kachním zobákem nebo hadrosaury). Piao Longhzi, jeden z meteorologů, dokonce na tohoto tvora vystřelil, střela ale pouze škrábla vrcholek jeho hlavy. Zvíře se pochopitelně rychle potopilo do jezera, aby se ukrylo.
V roce 1994 upoutala obnovená aktivita příšery v jezeře pozornost společnosti čínských a japonských vědců, turistů, filmových štábů a také vědeckého týmu ze Severní Koreje. Přesto čistým výsledkem celého tohoto zájmu nebylo nic pozoruhodnějšího než rozmazaná fotografie neidentifikovatelného objektu v jezeře.
Pro člověka který se zajímá o čínskou dračí kulturu je jistě zajímavý fakt, že by měla možná reálný základ. Pozorování příšery z jezera Tai-Chai se datují více než jedno století nazpět, a při jedné příležitosti byla spojena se čtyřmi dalšími. Pokud však jsou tyto zprávy autentické a takoví tvorové tam opravdu existují, potom stále jedna velmi podstatná otázka čeká na uspokojivou odpověď. Odkud pocházejí?
Na rozdíl od jiných jezerních příšer, ta z jezera Tian-Chai tam nemohla žít a rozmnožovat se po generace, protože sopka vybuchla až v roce 1702. Všichni obyvatelé jezera do něj tedy museli vstoupit až po tomto datu. Příšera, ačkoliv to zní fantasticky by zde musela být třeba vysazena kněžími jako pocta bohům. I mě to zní jako hloupost, ale jak jinak by se dostal tento tvor do kráteru. Možná, že vysvětlením z žánru sci-fi by byla mutace způsobená sopečnou činností. Ale to se dostáváme někam, kam jsem vůbec nechtěl.

image1

Příšery podobné žábám ze sladkovodních jezírek nedaleko Wuhnanu v provincii Chu-Pej.

Během léta 1987 cestoval tým vědců z Pekingské univerzity vedený biologem Chen Mok Chunem k některým sladkovodním jezírkům nedaleko Wuhnanu, aby tuto oblast a její divokou přírodu nafilmovali a zdokumentovali. Zatímco si připravovali kamery, naskytlo se jim představení místního života, které bylo daleko za hranicí čehokoli pochopitelného, co by je mohlo napadnout dokonce i v nejdivočejší fantazii.
Devět vědeckých pracovníků najednou jasně vidělo tři obří tvory, jak se vynořili z jezírka a zamířili k nim. Ohromení očití svědkové je přirovnali k obřím příšerám podobajícím se žábám, se šedivě bílou kůží. Skoro dvoumetrovou tlamu a s očima většíma než misky na rýži. Podle profesora Chena tito bizardní tvorové chvíli v tichosti vědce pozorovali. Potom jedno ze zvířat otevřelo tlamu a ukázalo nezvykle dlouhý jazyk, který otočilo okolo kamer na trojnožkách. Když pohotově spolklo trojnožky, jeho dva společníci ze sebe vypustili skřeky a všechna tři obří zvířata se ponořila a zmizela z dohledu.
Opožděná šoková reakce vědců byla tak velká, že jeden z nich klesl na kolena a bylo mu fyzicky velmi špatně. Tento incident se zdá být tak neuvěřitelný, že by se člověk určitě cítil v právu odmítnout jej jako podvod, kdyby zde nebylo skutečnosti, že všichni očití svědkové byli školenými vědci, včetně důležitého jména čínského biologického výzkumu. A celá expedice byla tvořena členy prestižní univerzity této země.
Tato epizoda je v mnoha ohledech podobná zprávám o spatření „obří žáby“, které občas přicházejí z blízkosti řeky Little Miami v Ohiu. Domorodí Indiáni obývající tropická údolí v jihoamerických Andách často podávají zprávy o existenci strašlivého, obřího druhu žab nazývaných sapo de loma. Jsou prý smrtelně jedovaté a schopné sežrat středně velké ptáky nebo hlodavce. Takže je velice možné že skutečně v odlehlých, těžko přístupných místech naší planety existují i větší druhy žab.

Abychom dokázali, že Čína nemá monopol na asijské jezerní příšery, další překvapivé formy se objevily také ve zprávách z jezer v jiných částech tohoto obrovského kontinentu. Malajské jezero Tasek Bera též hlásí svoji příšeru s hadím krkem. Na západní Jávě prý obývá jezero Patenggang příšera dlouhá pět a půl metru. Je přirovnána k velké rybě či dlouhokrkému dinosauru a místní rybáři ji berou velice vážně.

Nahoru


image1

Conraoua goliath je se svou 80 centimetrovou délkou a váhou až 3,3 kg, asi největší známou žábou. Živí se převážně hmyzem, ale nepohrdne ani jinými obojživelníky, či malými hlodavci.

image2

Porovnání velikosti Conraoua goliath s malou antilopou Dik-dik