Mořské i sladkovodní příšery


Novinka:
Díky Patrikovi, který věnoval tomuto tématu značné úsilí (a taky spoustu času), máme zpracovanou přehlednou tabulku známých záhad. Nyní několik slov autora:
Tabulku jsem vytvořil ze základního přehledu od Jirky a postupně ji doplňoval daty z internetu či literatury. V tabulce jsou všechna neznámá zvířata z vodního prostředí (moře, jezera, řeky, zálivy, průplavy atd. - vše barevně rozčleněno) a jsou řazena abecedně podle jména nestvůry. protože některé případy své jméno nemají, použil jsem název lokality kde se nachází a přidal anglické označení pro monstrum, například: Hanas lake monster. Pod tímto termínem je i největší šance na nalezení detailů na internetu. Konečně, chtěl bych poděkovat Robertovi a Jirkovi za první data do tabulky a inspiraci z jejich stránek. Použité zdroje: Odkaz

Nedávné objevy ve Vietnamu dokazují, jak málo máme zmapovanou pozemskou faunu. A což teprve svět pod vodou, zde skutečně nemůžeme ani tušit, jaké tvory ještě ukrývá. Nemusí jít pouze o ohromný podmořský svět, některá tajemství nacházíme i u relativně malých jezer. Naše nejmodernější technika trapně selhává i ve známém případě Loch Nesss. Zde je k dispozici množství, do značné míry protichůdných výsledků a tak si můžeme udělat představu o stavu našeho výzkumu oceánů.

image1

Latimérie podivná je jeden z tvorů jenž svou existenci, podle oficiální vědy, ukončil již před sedmdesáti miliony let. Její náhodný odchyt 22. prosince 1938 prohlásili vědci za falzifikát a dokonce se na tajemnou rybu odmítli jet podívat. Teprve opakovaný nález o 14 let později přesvědčil vědce, že zřejmě existuje i dnes. To ještě netušili, že v roce 1997 bude objeven nový druh tohoto rodu na druhém konci světa u pobřeží Sulawesi (Indonésie). A existují oprávněné domněnky, že tyto ryby žijí i ve Středozemním moři a u Havajských ostrovů! Nejedná se přitom o nějakého drobečka, přesvědčit se můžete na druhé fotografii.

image2

Zatím je hotova pouze malá část, téma je velmi obsáhlé, snad se brzy dostaneme k pokračování. (Díky Patrikovi se podařilo doplnit velké množství vodních kriptidů, ale stále je to pouze kapka v moři.)

Protože četnost nových příspěvků stoupla a já nemám dostatek času na jejich zařazení do struktury stránek, přidal jsem Novinky. Umístil jsem tam zajímavé články, teprve čekající na začlenění.
Do sekce Stručně jsem přidal krátké články se základními údaji, na které odkazuje Patrikova tabulka.
Přitažlivé téma žraloků je také stále rozpracováno, dokončen je pouze Megalodon, žralok volánkový a kobercový.

Nahoru

V této sekci naleznete:


Píšeme jinde

Mokele membe