Ruský ligerTřebaže se vědeckým autoritám podařilo prosadit celosvětový zákaz chovu hybridů šelem, došlo v Novosibirsku k dalšímu chovu ligerů.
Ostatně již dlouho jsem právě z této oblasti chov očekával. Lidská touha po naplnění kas zoologických zahrad je neovládnutelná. Otcem dvou nových ligeřích mláďat je africký lev a bengálská tygřice. Samička dostala jméno Zita ale jméno samce nebylo oznámeno. Ačkoliv vedení zoo tvrdí, že ke křížení došlo náhodně a nejde tedy o výsledek vědeckého experimentu, je velmi obtížné tomu uvěřit.

Ligeři se stali okamžitě největší pozoruhodností místní zoologické zahrady, která teď doslova praská ve švech. Ředitelka zoologické zahrady Olga Shilová pro sdělovací prostředky nadšeně uvedla toto: "sibiřští ligeři jsou unikátní zvířata a náš chov není první kdo tyto hybridy předvádí. Jejich chov je velice těžký a vyžadují maximální péči pro přežití mláďat. Mnoho zoologických zahrad se o to pokoušelo s neúspěchem, v Kalkatě v roce 1998, zoo v Číně v roce 2003, ale mláďata zemřela. Jsem velice šťastná z tohoto úspěchu."

image1

Mláďata mají tygří hlavy a tvář, lví tělo včetně barvy srsti. Ve volné přírodě není zrození mláďat afrického lva a bengálské tygřice možné, neboť tyto dva rozdílné druhy šelem odděluje vzdušnou čarou vzdálenost 10 000 km.
Škoda, že paní ředitelka o chovu ligerů nepřemýšlí hlouběji. Dnes jsou její chovanci nádherná koťata, která jednou vyrostou v dospělé, geneticky zatížené šelmy. Náladové a nevyzpytatelné hybridy. Člověk by neměl zasahovat do přírody, chudáci ligeři. Celý život zavřeni v kleci o samotě bez partnera, plni vnitřního sociálního sváru. Pro někoho radost z plné pokladny, pro někoho utrpení a bolest…

Links:

link Anglické vydání deníku Pravda: http://english.pravda.ru

Nahoru


image2image3