Cigau

Oblast výskytu - Sumatra.


Z oblasti Národního parku Kerinci Seblat je hlášen výskyt velké černě zbarvené šelmy které domorodci říkají Cigau. Dle jejich svědectví při setkání s člověkem bez sebemenší příčiny okamžitě útočí. Jak uvedl ve své knize „Svět tajemných zvířat“ pan Jaroslav Mareš, Cigau nenávidí člověka a jeho častou kořistí se prý stává i další záhadný tvor - v oblasti se vyskytující orang pendek. Barva srsti ji v přítmí pralesa činí takřka neviditelnou. Zbarvením prý silně připomíná černého pardála, ale ten ani klasický levhart na ostrově Borneo nežije. V oblasti jsou dle sdělení pana Mareše lidožraví tygři a je podivné, že by si domorodci vymýšleli šelmu, která je dle jejich popisu menší než tygr sumatránský. Domorodci tuto šelmu popisují jako statnější s větší hlavou. Je ovšem pravděpodobné, že tato šelma již vyhynulu, soudě alespoň podle nulového množství zpráv z poslední doby.

Snad každý z nás četl Kiplingovu knihu o Mauglím, a zlém tygru Šer-chánovi. Mnoho asijských příběhů hovoří o mstě tygrů za bolest kterou jim způsobili lidé. Autor zcela nepochybně čerpal z těchto zdrojů indického lidového folklóru. I v našem případě šelmy Cigau by se mohlo stát, že v okolí vesnic Palompet a Kirsiktua se pohybuje lidožravá, fyzicky indisponovaná šelma, pro kterou je lov člověka velice jednoduchá, snadná obživa. Vysvětlení nezvyklého odstínu srsti by také nemuselo být neřešitelné. Variabilnost barvy u tygrů je až příslovečná. A již jsme se ji věnovali ve stránce o fenoménu modrého tygra.
Před mnoha lety jsem dostal do ruky moc hezkou knihu o tygrech. Součástí knihy bylo mnoho barevných fotografií, na jedné z nich byl vyfotografován nádherný exemplář tygra s takřka tmavě hnědou srstí. Kdybych já nebyl jouda, věděl kde jsem ji vzal a kde ta kniha je, zcela určitě bych Vám tuto fotografii předložil. No třeba si časem vzpomenu, nebo na ni někde v nejčastějším zdroji svých námětů (antikvariátech) narazím.


Převzato z internetu

Na internetu jsme objevili i článek od pana Raka. Originál naleznete na http://www.periskop.cz

Cigau

V dnešní výpravě za tajemnými tvory navštívíme Sumatru, ostrov v Indickém oceánu. Zde se vyskytuje živočich, o jehož existenci svědčí zprávy od domorodců, kteří o něm tvrdí, že je sice o něco menší než tygr sumatránský, ale o nic méně nebezpečný, ba naopak!

Cigau, jak ho přezdívají je prý velice agresivní a na člověka okamžitě útočí. Poslední zprávu nám přinesla Deborah Martyrová, jež v roce 1989 pátrala v pohoří Barisan, nedaleko 3800 metrů vysoké sopky Kerinci, po dalším záhadném tvorovi. Snažila se vypátrat Orang pendeka, jak je tento 1,5 metru vysoký, člověku podobný tvor nazýván. Podle některých vědců by mohlo jít o přežívajícho pitekantropa (Homo erectus). Spojitost mezi ním a mezi Cigauem je namístě. Spadá totiž do jeho jídelníčku.

ilustrační foto

Oblast v pohoří Barisan je oblastí s nejbohatší pralesní vegetací a je součástí národního parku Kerinci Seblat o rozloze 15 tisíc čtverečních kilometrů. Jde o jednu z největších přírodních rezervací v celé Asii. Ve vesnicích Kersiktua a Palompet, ležících na úpatí sopky dodnes oplakávají své milované, kteří se staly obětí této krvežíznivé, snad symbolicky černé šelmy, jež se stala postrachem celého okolí.

Links:

link Popis expedice na Sumatru: http://www.cfz.org.uk
link Expedice Richarda Freemana : http://www.forteantimes.com

Nahoru

image

Pohoří Barisanimageimage