Ursus arctos pruinosus - medvěd tibetský

Legenda himalájského folkloru.


Zvláštní druh medvěda hnědého rasy Ursus arctos pruinosus objevil v roce 1853 Eduard Blyth, kurátor britsko - asijské společnosti a nazval jej pruinosus podle jemného nádechu srsti do modra. Chtěl ho odlišit od celkem dosti rozšířeného medvěda hnědého Ursus arctos isabellinus.
Na světě existuje pouze sedm kůží tohoto medvěda. Dále se uchovávají kosti a dvě lebky. Medvěd žije údajně v odlehlých končinách Khamu a Amdo v náhorních plošinách severozápadní Číny. Bohužel je velmi pravděpodobné, že již vyhynul.

Jen jednou se podařilo tohoto medvěda polapit živého. V roce 1954 byl jeden exemplář dopraven do soukromé zoologické zahrady tibetského pančenlamy v Šigace, kde byl nejvzácnější atrakcí. Zvíře běhalo po zadních nohou mělo široké plece a jeho hlava vypadala jako zpola medvěd zpola opice. Byl velký jako statný muž. Někteří domorodci jej považovali za yetiho. A nazývali jej dremo. Bohužel ještě v témže roce postihly Sigace katastrofální záplavy při nichž většina zvířat přišla o život. Peter Byrne který doprovázel americké výpravy hledající sněžného člověka marně hledal v naplaveninách pozůstatky tohoto medvěda.

O dremovi existuje mnoho pověstí. Je prý nesmírně bojovný, je to prý medvěd s lidským obličejem, nohama a rukama jako člověk. Dále se vypráví, že s oblibou k sobě do doupěte unáší lidské ženy, ačkoli se to jeho vlastním družkám málo líbí.( Alespoň tak hovoří tibetské národní písně. ) Jak je vidět, tento legendární medvěd má v tibetských pověstech mnohé lidské vlastnosti.


Bílý medvěd ze Šen-nung.

Od začátku šedesátých let minulého století přicházely s pravidelností zprávy od místních obyvatel lesů hory Shennongjia v čínské provincii Chu-pej o celobílých medvědech uváděných jako bai-xiong. Vědecký svět tato pozorování dlouho vysvětloval jako zmatený popis obří pandy. Od té doby však byly odchyceny a umístěny k prostudování do zoologické zahrady v Pekingu a Wu-chanu přinejmenším čtyři exempláře tohoto krémově zbarveného medvěda.

Nejprve se mělo zato, že se jedná o místní barevnou variantu medvěda hnědého. Později byl navrhnut oddělený systematický druh, jako výsledek dlouhého postupného vývoje z dalších představitelů Ursus arctos. Jedná se zřejmě o izolovaný poddruh nebo dokonce odlišný druh. Čínští zoologové i nadále pracují na jeho přesném začlenění.

Nahoru

Běžný medvěd hnědý

medvěd ušatý ( himalájský )