Marozi a Damasia z pohoří Aberdare v Keni


Již mnoho let domorodci a lovci žijící blízko pohoří Aberdare v Keni upozorňují na výskyt zvláštní rasy lva, která se vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách kolem 3000-3500 m. Lvi se vyznačují skvrnitou kůží, menším vzrůstem a u samců skoro neexistuje hříva. Populace malých lvů nazývaných marozi se liší další lví anomalitou, nežijí ve skupinách, ale jak dokazují svědkové pouze v párech. Věda prozatím disponuje jako důkazem o existenci nového poddruhu lva či přírodní anomalie několika kůžemi a nápadně malými lebkami dospělých jedinců.


image1
Kůže morozi získaná v roce 1931 anglickým lovcem Michaelem Trentem.

Damasia byla nazvána šelma ulovená v pohoří Aberdare. Lovec jež šelmu zastřelil nevěděl zda se jedná o levharta či lva. Na levharta prý byla příliš velká a lev nemá zase kůži z levharta. Kůže levharta navíc obsahovala nezvykle tmavý odstín do tmavě hněda. Domorodí průvodci lovci sdělili, že toto není levhart ale damasia a že tato šelma má od levharta stejně druhově daleko jako lev od marozi. Můj osobní názor je, aby byla brána na zřetel možnost křížení druhů kočkovitých šelem a ulovený exemplář nebyl pouze kříženec lva s leopardem. V případě vrhu více mláďat je k zamyšlení nová populace kříženců. Nedávno jsem viděl v ZOO křížence lva s tygrem, doporučuji vidět ten guláš. Lev s tygří kůží a ocasem tygra.

V zajetí (protože ve volné přírodě by se těžko setkaly) se občas zkříží i velké kočkovité šelmy. U pojmenování narozených bastardů (to je, prosím, termín, nikoliv nadávka) je naštěstí zaveden pořádek. Vychází z anglických jmen a přesně stanoveného pořadí: zepředu otec, zezadu matka. Takže lev (lion) s tygřicí (tiger) zplodí potomka jménem liger, zatímco tygr se lvicí mají tigona. Lev s levharticí (leopard) lioparda, levhart se lvicí leopona. Jak se jmenují výjimečné dětičky levhartů a jaguárů mé prameny neuvádí, ale můžete si je odvodit. Raritou je odchování křížence dokonce mezi třemi druhy velkých koček. Dcera jaguára a levhartice byla přitom oplodněna lvím samcem.
(Poznámka: při diskusi o tomto křížení jsem byl upozorněn, že lev a tygr jsou prakticky nerozlišitelní podle kostry, liší se pouze "oblečením", zevnějškem)


Modrý tygr - hříčka přírody

Mimořádná modrá zvířata jsou čas od času zpozorována i mezi druhy savců, obzvláště mezi nejrozličnějšími divokými kočkami. V kožešnickém obchodě jsou občas k dostání kožešiny modrých rysů a rysů červených. V jihovýchodní čínské provincii Fu-tien se kdysi údajně vyskytoval a možná stále vyskytuje druh tygra s modrou srstí. Podle tvrzení domorodců, je tento tygr, na rozdíl od svých obvykle zbarvených druhů, lidožravý.
Měl mít základní barvu maltézské modři, na spodku těla téměř tmavě modré, pruhy zřetelné, nelišící se od obvyklého vzoru tygřích pruhů. Takto ho popsal v září r. 1910 misionář Harry R. Caldwell. Viděl ho i jeho syn John a americký zoolog Roy Champman Andrews. Pokusil se jej dokonce zastřelit ve snaze opatřit nesporný důkaz existence. Nebyl ale úspěšný, protože hrozilo, že by mohl zranit dvě děti sbírající opodál lesní plody a nechtěl je ohrozit.
Jednou byl mongolskému přírodovědci Jahangirovi v Agře přivezen exotický gepard s nápadnými modrými skvrnami. V záhadě modrých tygrů nevidím nic nepřirozeného. Vždyť ZOO mnoha zemí mají třeba tygry bílé, toto zabarvení do modra bude vzácnější, ale reálné. Příroda to je mocná čarodějka a její barevné spektrum je úžasné. A u šelem to platí dvojnásobně.

fotomontáž

Přiložený obrázek není pravý, vytvořil jsem ho pro Vaší představu na počítači.Poněkud podrobněji píše o problematice náš čtenář v questbooku

Předmět: modrý tygr

Tenhle kryptid měl ve dvacátých letech terorizovat čínskou provincii Fudžian ( dříve Fukien, čí Fu-t´ien) lidožroutskou činností. Měl mít základní barvu maltézské modři, na spodku těla téměř tmavě modré, pruhy zřetelné, nelišící se od obvyklého vzoru tygřích pruhů. Takto ho popsal v září r. 1910 misionář Harry R. Caldwell. Viděl ho i jeho syn John a americký zoolog Roy Champman Andrews a myslím, že neoficiálně mnoho vesničanů.
Jsou tu tři teorie o této šelmě:
1) démon
pro: nikdo ho nechytil, nebyli spatřeni dva najednou, nikde jinde se nevyskytuje.
proti: démoni neexistují
2) mutant čínského tygra (panthera tigris amoyensis)
pro: tygři tam žijí a mohou být lidožraví barva-nebarva
proti: tato odchylka nebyla u velkých koček zaznamenána
3) nový druh šelmy
pro: modrásek je dle popisu větší, dravější a zákeřnější než místní tygr čínský, už tak dost velká rasa, a je narozdíl od něj prý vždy lidožrout.
proti: dva druhy by se od sebe lišily vzorem srsti a větším velikostním rozdílem, např. jako lev a levhart, tygr a asijský levhart, jaguár a puma atd.

Podle mého názoru je to odchylka čínského tygra, velké rasy s řidšími pruhy a tendencemi pro tmavou barvu, zejména v obličeji. Modré zbarvení může způsobit genová porucha či mutace nesoucí jak faktory pro modrou barvu, tak pro větší vzrůst a zvýšenou agresi. Mutaci genů můžou způsobit jak přirozené důvody, jako přizpůsobení se prostředí, tak i inbreeding, příbuzenská plemenitba čemuž napomáhá i to, že ve volné přírodě je už asi jen 60, ano, šedesát!! kusů tygra čínského. Což mi připomíná, že mnohé kryptidy už asi neuvidíme a pokud nepřestaneme ničit tuhle planetu, dočkáme se i nových kryptidů a třeba naši potomci budou s bázní poslouchat příběhy o "zvířatech" - organických tvorech, kteří přitom nejsou lidmi, a na Zemi jsou přece organičtí jen lidé.
Jo a kdybyste někdo zjistil víc o chupacabře, modráskovi, lidožravosti sumců ci obřích jeseterech, moc prosím, napište mi.
Odesílatel: Tygra / Karath@atlas.cz

Nahoru

Porovnání velikosti lvů marozi s obyčejným lvem.

Marozi.


Fotografie kříženců lva s levhartem, které nám poslal p.Grasssinger.
I to je jedno z možných vysvětlení moroziho, či damasie.


Liger Patrik

Liger Patrik


Kříženec lva s tygrem - liger. V případě, že otcem je tygr jde o tigona (obrázek dole).