Tajemné šelmy bez rodného listu

Kryptozoologie od svého počátku zahrnuje pozorování velkého množství tajemných šelem. Osobně dělím jejich výskyt dle míst pozorování. Zde rozlišuji na takzvané logické a nelogické životní prostředí pro výskyt šelmy. Velice populární jsou takzvané britské šelmy. Jedná se s největší pravděpodobností o vysvětlitelné a mnoha důkazy podložené případy nezodpovědného vypuštění v dospělosti těžko zvládnutelného a hlavně pro normálního člověka špatně uživitelného zvířete do přírody. Či nedokonalé zabezpečení chovu divoké šelmy. Pro problematiky neznalé čtenáře uvedu, že během poválečných let byly na britských ostrovech pozorováni - tygři, lvy, levharti atd. A odchycena například samička pumy či mladý leopard. Vždy se jednalo o zvíře z chovu. Přesto existuje pohádka o původní šelmě, ale fotografie které se sem tam objeví vykazují diametrální rozdíly.

selmi.png
Mapka výskytu tajemných šelem v Africe

Samozřejmě o mnoho větší logiku vykazuje pozorování šelem v jejich přirozeném prostředí Afriky, Severní či Jižní Ameriky, Austrálie a Asie. Zde by relativně mohl být nalezen nový druh, či poddruh šelem. Ať již kočkovitých, či medvědovitých. Ale vše je ztíženo velkou variabilností šelem v přizpůsobení se životnímu prostředí. Viz dlouholetý spor o takzvaného geparda královského s rozdílnými vzory kožešiny. Pro názornost uvádím příklad.

Tato fotografie ukazuje geparda královského po boku geparda skvrnitého. Manželé Bottrielovi strávili většinu života hledáním důkazu existence geparda královského. Pomocí kůží, filmů a fotografií se pokoušeli dokázat, že na pomezí Botswany a Jižní Afriky je rozšířený velmi impozantně vypadající gepard s tygřími pruhy na zádech, který je mnohem větší než gepardi dosud známí. Bohužel ani desítky let strávených výzkumem přímo v terénu a pozorováním z horkovzdušného balónu nepřinesli takový důkaz který by přesvědčil zoology, že se jedná o odlišný a samostatný druh a ne pouze o barevnou mutaci běžného geparda skvrnitého.

Nahoru

V této sekci naleznete: