Nguma-moneneDalším z tajemných tvorů rovníkové Afriky je monstrózní Nguma-monene, jež je domorodci popisován jako velký had ovšem s příslušenstvím pro hady dosti neobvyklým, zoubkovaným kosticovým hřebenem na zádech. Z jeho tlamy prý vyjíždí vidlicovitý jazyk jaký mají hadi.

image1

Překlad domorodého názvu tvora Nguma-monene, či dalšího domorodého pojmenování Lingala, znamená něco jako "velký hroznýš nebo hroznýš královský“.
Přestože Nguma-monene je popisovan jako velký had, není jisté, zda se opravdu jedná o hada, neboť zmíněný tvor byl vždy pozorován ve vodním prostředí. Je dosti možné, že se jedná o velkou ještěrku, či neznámý druh živého dinosaura.

Nguma-monene je popisován velice podobně jako další kryptid Mbielu mbielu- mbielu, jež je také sporadicky pozorován v Konžské republice. Je dosti pravděpodobné, že se jedná o stejný druh tvora. Velikost pozorovaných jedinců dle odhadu činí od 40 do 60 m. Jeho pozorování je soustředěno do konžského regionu Dongou-Mataba a řeky Ubanga. Pro zájemce o expedici se jedná o prostor 250 km severozápadně od vesnice Dongou, či 35 kilometrů od vesnice Impfondo.

V roce 1961 tohoto tvora viděla sestra Michela Zabatou, prvního tajemníka OSN. Při práci zahlédla velké tajemné zvíře ve vzdálenosti 15 metrů před sebou v řece. Křikem přivolala ostatní domorodce a společně užasle sledovali obrovského tvora přes třicet minut. V hlášení úřadům společně uvedli popis zvířete.

V listopadu roku 1971 spatřil místní pastor Joseph Ellis Gets na řece Matabě dvacet metrů velké zvíře. Dle jeho informace byla řeka v místě pozorování široká přes šedesát metrů. Jeho popis tvora se naprosto shodoval s předchozím hromadným pozorováním.
Při konzultaci s domorodci zjistil, že zvíře znají, ale bojí se o něm mluvit, neboť by tím prý na sebe přivolali neštěstí.

Nahoru