Další záhadySuwa

V knize českého kryptozoologa pana Jaroslava Mareše "Hrůza zvaná Kurupira", autor uvádí, že indiáni kmene Waiků žijící v blízkosti mesety Kurupira se zmiňují o tvoru jež prý žije nahoře na mesetě. Popisují jej jako tvora jež připomíná obrovského tapíra, má ale velmi dlouhý krk a malou hlavu. Domorodí Waikové jej nazývají suwa. Bohužel se jedná o pozorování neznámého tvora ve velice odlehlém a momentálně absolutně nedostupném kraji. Možná se jedná o nějakého sauropodního bratrance dinosaurů či dlouhokrkého plesiosaura.


Takto ho popisuje pan Štěpán Rak na www.periskop.cz

Hrůzostrašný Stoa

Tajuplná vysočina Kurupira se svými indiány – Waiky. Slunce již dávno zapadlo za obzor a zanechalo za sebou jen krvavou stopu kdesi na obzoru, stejně jako Stoa. Domorodci si odedávna vyprávějí o dvounohém kajmanovi, který je poslem smrti a jemuž není úniku. Popisují ho jako tvora, jenž chodí po zadních nohách, přední má nápadně malé, zakrnělé a používá je výhradně k trhání potravy. Hlavu má však menší a kratší než kajman a nad očima nese dva trny či rohy. Měří prý jistě 7 metrů, je hbitý a tlama plná zubů ostrých jak břitvy dokončí dílo zkázy...

Nezbývá, než se zamyslet nad detailním popisem podivného a vskutku strašlivého tvora a uznat, že je až zarážející s jakou přesností lze popis indiánské stvůry srovnat s vymřelými masožravými dinosaury, kteří před cca 70 milióny lety zcela ovládli naši planetu a staly se tak pány tvorstva. V Jižní Americe byli tito draví dinosauři velmi diverzifikovanou skupinou a ti největší z nich dosahovali neuvěřitelných rozměrů – největší z nich, jistý Giganotosaurus byl dlouhý 17 metrů! Zatím však, řekněme „nejžhavějším kandidátem“ je sedmimetrový dvounohý dinosaurus Carnotaurus, který žil na území dnešní Argentiny v křídové době a jehož kostry byly popsány teprve nedávno, a to v roce 1986.

Tento predátor měl extrémně krátkou a vysokou lebku se dvěma rohy směřujícími šikmo do stran. Oční důlky byly malé, kůže se skládala z nespočetného množství malých šupinek a hrbolků. Nejhrozivěji však vypadala jeho tlama plná ostrých pilovitých zubů. Vědci slavili triumf, neboť se jim podařilo nalézt nejen téměř úplnou kostru, ale také se do dnešních dnů dochovaly otisky kůže z těla a z hlavy. Přední tlapy byly malé, zakrnělé a tři prsty měly na svých koncích dlouhé drápy.

Jistě není bez zajímavosti, že dinosauři ze stejné skupiny, z jaké pochází již zmiňovaný Carnotaurus, žili na území Argentiny ještě v třetihorách, není tedy možné, aby... Strašlivý, srdce drásající řev se čas od času ozývá po planině Kurupira... Ano, indiánská legenda nazývaná Stoa opět oživá aby si našla novou oběť. Žijící dinosaurus či báchorka? Kdo ví...

17. března 2000, Štěpán Rak

Nahoru

image2
image3