ROW - nejapný žert?

V roce 1940 podnikl cestovatel Miller se svou manželkou expedici na Novou Guineu během níž údajně objevil v horách do té doby neznámý kmen domorodců (Kirrirri). Domorodci používali k práci nástroje zhotovené z neznámé rohoviny a cestovatel si uvědomil, že na Nové Guinei neexistuje tvor, který by byl využitelný ke zhotovení nástroje.
Když se ptal, z jakého zvířete jsou tyto nástroje zhotoveny. nakreslil mu domorodec do písku obrázek dinosaura. Po sérii dobře volených otázek domorodci sdělili, že tvor žije v močálech a označili lokalitu výskytu.

Millera tajemný tvor zaujal a okamžitě uskutečnil výzkumnou výpravu, kterou korunoval jeho pozorováním. Tvor měl asi 40 stop délky, dlouhý krk, zobákovitá ústa, podél páteře kostnaté výrůstky trojuhelníkového tvaru a dlouhý ocas. Vše prý natočil na filmový pás. Po návratu do Evropy filmový dokument předal vědeckým kapacitám.

Toť vše, žádný filmový dokument nebyl nikdy zveřejněn a Milleruv popis tvora dodnes připadá oficiálním vědcům i kryptozoologům jako skládanka několika druhů dinosaurů dohromady.
Známý badatel Heuvelmans dokonce použil tuto zprávu jako typický příklad nedůvěryhodného zdroje, ať už kvuli nejasnostem okolo popisu tvora, záhadnému zmizení filmového dokumentu, či absenci jakéhokoli vzdělání pana Millera.

Nevím zda se ještě někdo pokoušel uspořádat novou výpravu dle celkem slušně zmapované cestovatelovi cesty a ověřit alespoň základní ůdaje. Faktem zůstává, že jím "objevený" neznámý kmen již nikdo nikdy nespatřil. O psu (ROW) nemluvě.
Byl donucen nakladatelem pro zvýšení nákladu napsat lež? Co se stalo s filmovým záznamem pozorování tvora? V knize je jasně uvedeno jméno kmene i oblast kde byl kmen kanibalů nalezen! Riskoval by cestovatel ostudu s vědomím, že se někdy někdo vydá po jeho stopách? Určitě první krok k řešení záhady je zjistit informace o finanční situaci cestovatele před a po expedici.
Avšak jak dokazuje náš druhý článek, pozorování nemusí být zcela vymyšlené.


Příšera jezera Murray

Omluví se kryptozoologové cestovaleli Millerovi?

Přes šedesát let uběhlo od velice zdiskreditovaného příběhu německého cestovatele Millera. Kryptozoologická veřejnost pomalu a jistě na uvedené pozorování zapomněla a v podstatě jej vždy považovala za výmysl. Ovšem pozor, v poslední době dosti podobného tvora popisují pozorovatelé od jezera Murray v Nové Guineji. Jezero Murray leží na hranici dvou států - Papua-Nová Guinea a Indonesie. Leží vysoko v horách extrémně vzdáleno od civilizace. V roce 1999 ohlásilo pozorování na papuánské straně jezera několik domorodců plujících přes jezero v kánoi. Viděli prý příšeru vzhledu dinosaura brodící se ve vodě.

Ještě tentýž rok bylo ohlášeno druhé pozorování tentokrát dokonce od dvou duchovních pastorů. Jejich popis zněl takto:…tělo je velké jako nákladní automobil, přibližně dva metry široké s dlouhým krkem a dlouhým štíhlým ocasem. Tvor kráčel po dvou zadních nohách které byly silné jako kokosový ořech palmy a předních dvou menších nohou. Hlava byla vybavena velkýma očima a ostrými žraločími zuby velikosti prstů. Bytost měla trojúhelníkové jakoby naběračky na zádech.

V roce 2000 ukázal místní misionář domorodcům, kteří oznámili pozorování, knížku s dinosaury a oni se pokusili označit druh který pozorovali. Vědci se dnes domnívají, že by zmíněný tvor mohl být potomek Hadrosaura, Allosaura, Acrocanthosaura, Albertosaura, Megalosaura, či Megaraptora. Toho znáte jistě všichni z filmu Jurský park.

Zcela jistě je pozorování v jezeře Murray zajímavé a já bych docela přál cestovateli Millerovi určitou satisfakci, ještě kdyby se tak našel film, který údajně natočil při pozorování v roce 1940.

Nahoru

Možní kandidáti: Albertosaurus, Megalosaurus (uprostřed) a Hadrosaurus (dole).