Krokodýlí žába - postrach Kadazanů

Díky příspěvku jednoho z našich předních kryptozoologů máme konečně zpracováno i toto téma

Řeka Segama na severním Borneu se na první pohled nijak neliší od podobných pralesních veletoků. Na rozdíl od všech ostatních, však její okolí obývají záhadní tvorové, kteří nejsou k vidění nikde jinde na světě. Během týdenní plavbě po Segamě mi o nich vyprávěl osmdesátiletý kadazanský rybář Bateig Labi. Tento patriarcha kampongu Bugit Balačon rozhodně není žádný mluvka a jeho okolí mu dává najevo hlubokou úctu a nesmírně si váží jeho rad a zkušeností.

Asi třímetrového netvora, kterému zdejší Kadazanové říkají zcela případně "krokodýlí žába" viděl Bateig v pralesích kolem Segamy několikrát. Měl prý obrovskou krokodýlí hlavu a mohutné slizské tělo obojživelníka. Strašidelné stvoření se na Bateiga podívalo vypoulenýma očima a pak s velkým rámusem zmizelo v neproniknutelných houštinách. Je jisté, že to nemohl být žádný z dnešních známých obojživelníků. Jen pro ilustraci - největší ze všech druhů žab skokan obrovský ze západní Afriky dosáhl s nataženýma nohama délky téměř devadesáti centimetrů. To je sice úctyhodná velikost, ale jak jistě uznáte, na záhadnou "krokodýlí žábu" je to přece jen trochu málo.

Nadějnějšího kandidáta bychom mohli hledat mezi mloky - rekordní délka velemloka čínského z provincie Chunan byla 1, 8 metru při váze 65 kilogramů. I takový velemlok, který by se navíc na souši mohl maximálně líně plazit, je jen velmi chabým pokusem o vysvětlení tajuplného fenoménu. Navíc velemlok svým tvarem těla žábu prakticky vůbec nepřipomíná, i když oba patří do společné třídy obojživelníci /Amphibia/.

V této "krajně napjaté" situaci mě napadají dvě hypotézy - tou první, byť značně nepravděpodobnou, by bylo přežití paleontologům dobře známých obřích obojživelníků. Například vyhynulí příslušníci rodů Mastodontosaurus, připomínající nestvůrné žáby měřili více než čtyři metry a byli obávanými dravci. Jak víme ze zkamenělin, jenom samotné lebky děsivých gigantů byly delší než jeden metr! Přežití těchto obojživelných obrů je však značně nepravděpodobné vzhledem k obecné citlivosti obojživelníků na jakékoliv změny prostředí.

Na druhou hypotézu mě přivedla návštěva krokodýlí farmy nedaleko severobornejského města Sandakanu. V betonových nádržích zde vedle plně vzrostlých pětimetrových jedinců přežívají i deformovaní krokodýli bez ocasu, jejichž od narození zmrzačená těla skutečně vzdáleně žáby připomínají.

Není možné, že by pověsti o tajemném žabím fantómovi měly za svůj základ právě pozorování těchto bezocasých jedinců, kteří nějakým zázrakem překonali své postižení a specializovali se spíše na lov suchozemských živočichů než ryb? I to je možné řešení záhady od řeky Segamy.
Představa přeživších mastodontosaurů, kteří se v pralesích do dnešních dnů zmocňují své kořisti je však nepochybně daleko lákavější.

  vas


Pro podobnost uvádím pozorování z Asie, o kterém pišeme i jinde.

Příšery podobné žábám ze sladkovodních jezírek nedaleko Wuhnanu v provincii Chu-Pej.

Během léta 1987 cestoval tým vědců z Pekingské univerzity vedený biologem Chen Mok Chunem k některým sladkovodním jezírkům nedaleko Wuhnanu, aby tuto oblast a její divokou přírodu nafilmovali a zdokumentovali. Zatímco si připravovali kamery, naskytlo se jim představení místního života, které bylo daleko za hranicí čehokoli pochopitelného, co by je mohlo napadnout dokonce i v nejdivočejší fantazii.
Devět vědeckých pracovníků najednou jasně vidělo tři obří tvory, jak se vynořili z jezírka a zamířili k nim. Ohromení očití svědkové je přirovnali k obřím příšerám podobajícím se žábám, se šedivě bílou kůží. Skoro dvoumetrovou tlamu a s očima většíma než misky na rýži. Podle profesora Chena tito bizardní tvorové chvíli v tichosti vědce pozorovali. Potom jedno ze zvířat otevřelo tlamu a ukázalo nezvykle dlouhý jazyk, který otočilo okolo kamer na trojnožkách. Když pohotově spolklo trojnožky, jeho dva společníci ze sebe vypustili skřeky a všechna tři obří zvířata se ponořila a zmizela z dohledu.
Opožděná šoková reakce vědců byla tak velká, že jeden z nich klesl na kolena a bylo mu fyzicky velmi špatně. Tento incident se zdá být tak neuvěřitelný, že by se člověk určitě cítil v právu odmítnout jej jako podvod, kdyby zde nebylo skutečnosti, že všichni očití svědkové byli školenými vědci, včetně důležitého jména čínského biologického výzkumu. A celá expedice byla tvořena členy prestižní univerzity této země.

Tato epizoda je v mnoha ohledech podobná zprávám o spatření „obří žáby“, které občas přicházejí z blízkosti řeky Little Miami v Ohiu.
Další hlášené případy:

Takže je velice možné, že skutečně v odlehlých, těžko přístupných místech naší planety existují i větší druhy žab.

Nahoru
image1

Conraoua goliath je se svou 80 centimetrovou délkou a váhou až 3,3 kg, asi největší známou žábou. Živí se převážně hmyzem, ale nepohrdne ani jinými obojživelníky, či malými hlodavci.

image2

Porovnání velikosti Conraoua goliath s malou antilopou Dik-dik