Zpět

Pravěcí lidé v severní Číně


Pravěcí lidé žili v severní Číně před 1,66 miliony let. Pozůstatky jejich koster se zde sice nenašly, nicméně nálezy kamenných nástrojů a důkazy jejich používání svědčí o tom, že hominidé osídlili výše položené části Asie o 340 tisíc let dříve, než se dosud soudilo.

Výzkumný tým, ve kterém byl i paleontolog Richard Potts ze Smithsonian Institution’s National Museum of Natural History, přináší v časopise Nature zprávu o odkrytí čtyřech vrstev sedimentů v lokalitě Majuangou v severní Číně. Všechny tyto vrstvy obsahují nezpochybnitelné kamenné nástroje, které patrně zhotovili lidé, kteří vědci označují jako „hominis“.

Vrchní vrstva se nachází 44 až 45 metrů pod povrchem a právě zde byl nalezen dosud nejstarší známý kamenný nástroj se kterým se zde hominid oháněl před 1,32 miliony let.
Čtvrtá a spodnější vrstvy, ve kterých Potts také našel kamenné nástroje, jsou dokonce ještě o 340 000 let starší. Čínští hominidé používali kamenné nástroje obdobně jako to činili jejich afričtí kolegové. S jejich pomocí se dostávali k morku kostí. Potts v tom vidí souvislost a vyvozuje z toho, že hominidé se krátce po svém vzniku, rychle rozšířili po celé Asii.

Ve všech čtyřech vrstvách, které výzkumníci prozkoumali, našly stopy po tom, že pravěcí lidé kameny štípali a zhotovovali si sekáčky a škrabky. Ve třech spodních vrstvách jsou nástroje z kamenů, které nejsou podobné těm, které se nacházejí v okolních sedimentech a to svědčí o tom, že si je pravěcí Asiaté přinášeli z jiných lokalit. Z nánosů se také podařilo zjistit, že zhotovené nástroje tito lidé používali ke zpracování kostí savců velikosti jelenů a koňů. Pravděpodobně je zde čtvrtili a zpracovávali na potravu.

Paleontologové z nálezu usuzují, že to svědčí o adaptabilitě pralidí a o tom, že po jejich vzniku v tropech rychle osídlovali i jiné oblasti. Dějepis nutno poopravit v tom smyslu, že lidské bytosti osídlili Asii dříve, než se dosud předpokládalo. Nálezy z lokality jsou ještě starší, než nálezy ze stejné zeměpisné šířky v Eurasii. Jsou z přibližně stejného období jako dříve nalezené lidské pozůstatky v jihovýchodní Asii. To vše neodporuje nové teorii původu lidstva nazývanou „Ven z Afriky“ a zároveň to svědčí o tom, že jakmile předpokládaná africká populace našich předků přišla do Asie, velmi rychle se zde šířila všemi směry.


Nahoru