Reinhold Messner


MOTO: Reinhold Messner možná správně pochopil, že potvrzení existence yettiho by znamenalo pro yettiho vymření. Velehory by se zcela jistě změnili v divoké safari.

Messner


Reinholdovo jméno je v současné době synonymem odvahy a nezlomné vůle. Messner bývá označován za muže, který posouvá hranice lidských možností. Jako první vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. Je první člověk, který stanul (8. 5. 1978 spolu s Petrem Hablerem, který užil dýchací přístroj) na vrcholu Everestu bez použití kyslíkového dýchacího přístroje. V srpnu roku 1980 se mu totéž podařilo po sólovém výstupu.

Dosáhl severního i jižního pólu Země, pěšky prošel Grónsko, Antarktidu, poušť Gobi a východní Tibet.

Své zkušenosti z prostředí velehor a pustin v oblasti Nepálu a Tibetu využil při hledání možného vysvětlení záhady sněžného člověka – yettiho. V roce 1998 vydal knihu „Yetti – legenda a skutečnost“ (česky vydala Mladá fronta v roce 1999), ve které, podle svých slov, tuto legendu vysvětluje.

Narodil se v roce 1944 ve Villnösu v jižním Tyrolsku, jednou se rozvedl, dnes žije s manželkou Simonou a dvěma syny. Napsal třicet pět knih. Na jeho přednášky lidé zaplňují celé sportovní haly. Kromě mnoha jiných současných aktivit je poslancem Evropského parlamentu za stranu zelených a věnuje se výzkumu okolností Shackletonových expedic do Antarktidy. Má rád Nietzschovu filozofii.

Sám o sobě říká: „Mé putování odráží rozervanost romantického člověka, který žije touhou po širém světě, když je doma, a strádá touhou po domově, když je ve světě. Já jsem zrádce touhy po domově.“


Stručná historie vydání knihy:

Fáze 1: Euforie - zprávy o chystané knize

Italský horolezec Reinhold Messner, který zdolal všechny „osmitisícovky“ světa a jako první slézal himalájské vrcholy bez kyslíkové masky, vydá v říjnu knihu o yettim, neboli sněžném muži. Tento německy hovořící Ital se účastnil dvaceti expedic za yettim a letos se chystá na další. Poprvé se prý s možnou existencí yettiho setkal v Pákistánu. Místní lidé mu říkali, že v horách žijí nějaká zvířata, která by se mohla yettimu podobat. Po týdnu pátrání v oblasti Ladakh na ně Messner a jeho společníci poprvé narazili. Spatřili samici s mládětem, které vyfotografoval pouze zezadu. O deset dní později viděli jednoho spícího tvora, přiblížili se k němu ve směru proti větru a filmovali jsem ho a fotografovali ze vzdálenosti 20 metrů. Když se yetti probudil, díval se na ně jako malé dítě a pak se dal na útěk. Horolezec tvrdí, že údajně také pořídil snímky jednoho mrtvého živočicha, kterého si nemohl odnést s sebou, ani nezískal jeho kožešinu. Yetti prý měří ve vzpřímené poloze 2,2 metru a v mládí má načervenalou srst, která později tmavne a s věkem dostává šedivou barvu. Dožívá se prý 20 až 30 let, živí se jaky a ovcemi a přesně podle legendy je citlivý na hluk. Messner tvrdí, že existuje víc než tisíc kusů tohoto živočicha. Jeho kniha bude mít 256 stran a 68 stran barevných fotografií

Konečně yetti

Známý badatel a horolezec z Tyrol, Reinhold Messner, objevil podle svých slov po třinácti letech usilovného pátrání legendárního sněžného muže. „Stáli jsme tváří v tvář,“ tvrdí Messner v rakouském týdeníku News (24. 7.) po svém návratu z Pákistánu. Své tvrzení dokumentuje překvapivě ostrými fotografiemi. Yetti měří 220 cm, má světlou srst, je to noční tvor a živí se masem z yaků. Člověka nenapadne, ale pokud se cítí ohrožen, může být nebezpečný. Messner viděl tři jedince, ale je přesvědčen, že sněžných mužů žije velké množství.


ilustrace


Fáze 2: Zklamání které připravil všem zastáncům yetiho existence

Mnoho nadšených příznivců yetiho se nesmířilo s Messnerovým prozaickým vysvětlením a argumentují podobně, jako moto v úvodu našeho článku.

Rozhovor s Messnerem po vydání knihy:

Loni vyšla i v českém jazyce vaše kniha, ve které, podle svých slov vysvětlujete fenomén sněžného člověka – yettiho. Viděl jste ho?

Ano, ale prosím, abych nebyl pochopen špatně. Viděl jsem to, co si pod pojmem yetti představujeme. Původně jsem na tuto legendu nevěřil, ale když jsem tenkrát v noci uviděl to obrovské chlupaté stvoření, které navíc jaksi pískalo, měl jsem strach a byl jsem si jistý, ano, toto musí být yetti. Musíte si uvědomit, že jsem byl ve vysoké nadmořské výšce, unavený a v pustině, kde neuvidíte živou duši. Tenkrát v noci jsem viděl tibetského medvěda. A yetti, to je souhrn legendy a zoologické reality, je to určitý součet fantazie a skutečnosti. Když si to všechno sečteme, musíme si uvědomit, že pokud chceme yettiho chránit, musíme chránit místní divočinu, Himálaj a především ta zvířata, tibetské medvědy.

Tím přišel svět o jeden mýtus. Není to škoda?

Velice nerad bych otřásl tou legendou yettiho nebo ji rozbil. Pokud jsem poškodil ty vize, které vytváří Hollywood a podobní, potom mi to nevadí a jsem docela rád. Když se ale přenesu do oblastí Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Mongolska, do oblastí těch divočin, tam, kde skutečná pověst yettiho vznikla a existuje, tak tam jsem touto legendou neotřásl ani v nejmenším. V Hollywoodu vznikají virtuální mýty, kterými budu rád otřásat, ale ty mýty, které vznikají v horách, vycházejí z přírody. A tady máme dva odlišné přístupy k fantazii. Naopak bych byl rád, kdyby se podařilo udržet tvorbu mýtů, které vycházejí z přírody


kniha

Vážení čtenáři vřele Vám tuto knihu doporučuji je fakt moc dobrá.


NahoruMožná že právě teď někde v asijských velehorách…

vtipek


Povídá jeden yetti druhému: „Tak jsem slyšel, že prý tady včera šel Reinhold Messner!“
A druhý yetti na to: „Ty na něho fakt věříš?“