Tajemství jménem Azzo Bassou

Oblast výskytu - Marrakeš v Maroku

Žil ještě na začátku minulého století neandrtálský člověk?
Azzo Bassou-šance která již asi pro vědecký výzkum nepřijde. Byl to degenerovaný člověk či poslední příslušník svého druhu? Odborný svět v době jeho objevení nereagoval a ačkoliv byl o jeho přítomnosti informován, objev absolutně ignoroval. Očití světkové jej při jeho objevení jižně od Marrakeše v Maroku popisovali jako "divokého idiota, žijícího v jeskyni a živícího se výhradně syrovým masem".
Podle znaků obličeje jej nebylo kupodivu možno zařadit k žádné známé rase. Svým dozadu ubíhajícím čelem a silným nosem připomínal spíše neandrtálce nebo pithecantropa. Všichni vědci, kteří se o záležitosti dověděli, mlčeli. A kdyby nebyl díky bohu Azzo během let několikrát vyfotografován, dávno by se na něj úplně zapomnělo. Chodil nahý, ovládal jen primitivní nástroje a uměl vyslovit jen několik většinou nesrozumitelných slov. O jeho původu nikdo nic nevěděl. V pozdějších letech se měli údajně objevit i dvě jeho sestry Hisa a Herkaia charakterizované jako zvláštní bytosti které vykonávali těžké práce. Tolik autor Peter Kolosimo. Jejich fotografie se mi nepodařilo sehnat, ale autorovi se nepodařilo zjistit ani příbuzenský poměr ani původ obou sester.

Já osobně při pohledu na Azzu vidím jasně marokánský a arabský původ. Myslím že se jedná o mentálně postiženého chudáka člověka. Po shlédnutí fotografií jeho sester asi budeme vědět více a možná pochopíme i nezájem vědeckých kruhů. Mě osobně zkrátka fotografie nepřesvědčili a myslím že je škoda, že věda už v zájmu humanity nehledala důvod postižení a tomuto stvoření nepomohla. I když nevím, třeba i v izolaci od společnosti v jeskyni na syrovém mase se dá prožít nádherný život a pobyt v ústavu by byl pro toto stvoření strašný. Na to si utvořte vlastní názor ! Je to moc těžké.


Poslední fotografie Azzu Bassou

O zdivočelých lidech píšeme v článku Potomci vyhnanců

Robertova poznámka: Mě to taky nepřesvědčilo, moje sestra vypadá stejně. (A já koneckonců taky.)


Nahoru

Vědecká záhada jménem Azzu Bassou

Legendární Azzu se bohužel dochoval pouze na starých, nekvalitních fotografiích. Při pokusu aby jste si mohli tohoto tvora prohlédnout co nejlépe, invertoval jsem barvy fotografie.